Rodzaje stresu

Co sprawia, że zaczynamy odczuwać stres? Czy jest on jedynie wynikiem postrzegania przez nas konkretnych wydarzeń, odbierania ich, jako zagrożenie? 

Bodźce stresowe mogą mieć rozmaitą naturę i w każdym przypadku reakcje adaptacyjne organizmu na bodziec stresowy będą zbliżone.

Czy więc się np. skaleczymy, wkurzy nas rachunek za prąd albo mamy w perspektywie ślub czy wyjazd na wakacje – wszystko to są stresory zaburzające homeostazę (równowagę) i wymagające od naszego ustroju podjęcie natychmiastowych działań adaptacyjnych.

Co może wywołać stres?

Stres sprawie, że przyśpiesza rytm serca, wzrasta ciśnienie krwi, poziom cukru i LDL („zły” cholesterol”) we krwi, a nadnercza zaczynają produkować w odpowiedzi, jako czynnik ochrony kortyzol działający przeciwzapalnie, wzrasta też poziom innych hormonów stresu (adrenalina, noradrenalina).

 

8razyO

 

To powoduje z kolei, że wydajność systemu immunologicznego ulega zmniejszeniu, spada ukrwienie narządów wewnętrznych, zatrzymana zostaje regeneracja komórek, wzrasta poziom TSH (Thyroid-stimulating hormone) przez co zaburzeniu ulegają funkcje tarczycy.

Wzrost poziomu stresu wywołują lub moga wywołać  m.in.:

urazy i wypadki, zabiegi i operacje, choroby zakaźne i przewlekłe, niewystarczająca ilość snu, za mała lub za duża aktywność fizyczna, otyłość lub wygłodzenie, izolacja lub natłok zajęć, hałas, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura.

wydarzenia, którym przypisujemy moc zaburzania naszej sfery emocjonalnej.

Poradzić sobie ze stresem

Większość chorób degeneracyjnych, jakie dotyka dzisiejsze społeczeństwa to nic innego, jak reakcja obronna organizmu na długotrwały i powtarzający się stresIm lepiej nauczysz się na co dzień radzić sobie ze stresorami (i stresem, który u Ciebie wywołują), tym większą masz szansę na bycie człowiekiem zdrowym, szczęśliwym i długowiecznym.

W oparciu o www.AkademiaWitalnosci.pl

 

Warto przeczytać: 
Oddech – najtańsze „urządzenie” do redukcji stresu!
Jak wyeliminować stres ze swojego życia? Czy to możliwe?
Przyczyny stresu – stresory wg Holmesa i Rahe’a