Od wczesnego dzieciństwa rodzice często powtarzali mi, że niecierpliwość to pierwszy stopień do piekła. To prawda – napięcie, które wyzwala się podczas niecierpliwego wyczekiwania daje upust naszym najgorszym instynktom, potrafi zszargać nerwy i pogorszyć relacje z bliskimi. Warto walczyć z niecierpliwością.
Niecierpliwość ma różne oblicza. Trudno bowiem porównać nerwy, kiedy nie możemy szybko przejechać przez skrzyżowanie, ponieważ kierowca przed nami na zielonym dopiero wrzuca jedynkę z czekaniem na upragnione wakacje. Porozmawiajmy o niecierpliwości, która powoduje rozdrażnienie, bo to nad nią tak naprawdę trzeba nauczyć się panować. Taka niekontrolowana złość związana z czekaniem na coś, co według nas powinno dziać się już i teraz odbija się na naszym zdrowiu, nie tylko emocjonalnym, ale też fizycznym.
Czym jest niecierpliwość?
Niecierpliwość pojawia się, kiedy następuje rozgraniczenie między oczekiwaniem a rzeczywistością. Jest więc proste rozwiązanie – wystarczy jak najbardziej zniwelować tę różnicę oraz poprawić swoją zdolność akceptacji rzeczywistości. Cóż, łatwo powiedzieć. Jak to zrobić? Przede wszystkim zdać sobie sprawę ze swojego stanu. Czy łatwo wpadasz w nerwy? Czy konieczność czekania na coś sprawia, że spłyca ci się oddech, mięśnie są napięte, bezwiednie zaciskasz pięści? A może otwarcie okazujesz nerwowość, wykonujesz gwałtowne ruchy i poganiasz osoby, przez które musisz czekać? Trzeba z tym skończyć.
KURSY ONLINE:
Strefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!
Tak więc warto zaobserwować siebie i swoje zachowanie w ciągu dnia. Co sprawia, że odczuwasz objawy niecierpliwości? Być może jest to stanie w korku, być może rozmowa z flegmatycznym współpracownikiem, a może fakt, że ktoś ma ciągle zajęty telefon, choć chcesz z nim rozmawiać właśnie teraz? Sporządź listę rzeczy, które sprawiają, że stajesz się niecierpliwy. Robiąc to możesz poprosić o pomoc rodzinę czy bliskich przyjaciół. Być może zaobserwowali twoje niecierpliwe zachowania, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy?
Zidentyfikowanie przyczyn, które powodują zniecierpliwienie zmusi cię do przyznania przed sobą, że jest problem. Pozyskasz wiedzę, dzięki której będziesz w stanie podjąć kroki prowadzące do poprawy i być może uda ci się opracować strategię walki z niecierpliwością. Możesz spróbować unikać sytuacji, które wyzwalają w tobie nerwowość, ale oczywiste jest, że nie uda się to w każdym przypadku. Trzeba więc nauczyć się radzić sobie z niecierpliwością.
Co robić, gdy czujesz zniecierpliwienie
Trzeba jak najszybciej pozbyć się stanu podenerwowania. W tym celu warto wypróbować następujące techniki:
Głęboki oddech
Weź głęboki oddech i policz do 10. Brzmi jak frazes, ale to naprawdę pomaga. Musisz zdystansować się od sytuacji, która sprawia, że czujesz niecierpliwość. Wykonanie tej czynności pomoże zwolnić tętno, rozluźnić mięśnie i oddalić się emocjonalnie od sytuacji. Najważniejsza jest świadomość. Jeśli czujesz zbliżające się napięcie mięśni, świadomie skup się na zrelaksowaniu ciała. Robiąc głębokie wdechy rozluźnij mięśnie, od stóp aż po czubek głowy. Najczęściej sytuacja powodująca twoją niecierpliwość nie jest od ciebie zależna, dlatego zamiast denerwować się na rzeczy, których nie możesz zmienić, spróbuj zmienić swoje nastawienie.
ZOBACZ TEŻ:
Codziennny stres – odpuść, a życie stanie się lepsze
Barbara Krawczyk
Kontrolowanie emocji
Pamiętaj, że to jak się zachowasz zależy tylko od ciebie. Sytuacje są różne, tak jak i ludzie, których spotykasz na drodze. Ale to nie inni odpowiadają za twoje zachowanie, tylko ty. Zawsze masz wybór, w jaki sposób zareagujesz na daną sytuację. Możesz wybuchnąć albo zachować spokój: wszystko zależy od ciebie. Powtarzaj to sobie, kiedy czujesz napływające nerwy i staraj się świadomie zwolnić. To, co chcesz powiedzieć, powiedz wolniej, każdy ruch, który chcesz wykonać wykonaj wolniej. Kiedy będziesz postrzegany przez innych jako osoba spokojna, być może udzieli ci się to i naprawdę poczujesz większy spokój.
Ćwiczenie empatii
Nie jest to łatwe, jeśli z natury nie jest się osobą empatyczną. Ale postawienie się w sytuacji osoby, która wyzwala w tobie zniecierpliwienie to idealny sposób na naukę kontrolowania złych emocji. Świadomie więc słuchaj danej osoby, poświęć swoją uwagę na przyczyny jej takiego czy innego zachowania, a wtedy sam zdziwisz się, że twoja reakcja odbiega od twojego zwyczajowego zachowania. Przypomina mi się powiedzenie: „Your impatience makes me work faster, said no-one ever” – czyli nikt jeszcze nie zaczął pracować szybciej ponieważ ktoś inny okazuje zniecierpliwienie. Wręcz przeciwnie – czyjeś zniecierpliwienie wręcz spowalnia pracę innych, powodując ich stres i napięcie
Wiele osób jest cierpliwych z natury, jednak wielu z nas musi się tej trudnej sztuki nauczyć. Cierpliwość musi stać się nawykiem. Nie da się tego osiągnąć z dnia na dzień, ale warto nad tym pracować codziennie. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoimi objawami niecierpliwości, warto zasięgnąć profesjonalnej porady, z pożytkiem dla ciała i umysłu.