Jesteś freelancerem, pracujesz zdalnie, prowadzisz jednoosobową działalność? Twoje miejsce pracy to biurko koło łóżka albo mały gabinet na poddaszu? Czujesz, że niedługo oszalejesz z samotności albo wykończy Cię chaos panujący w domu? Coworking rozwiąże te problemy.
Coraz więcej osób wykonuje obowiązki zawodowe w domu. W dobie Internetu lokalizacja stanowiska pracy przestaje mieć takie znaczenie jak kiedyś. Dziś specyfika wielu zawodów sprawia, że można je wykonywać siedząc w kapciach przy kuchennym stole własnego domu. Dziennikarze, fotografowie, architekci, projektanci, tłumacze, programiści, graficy – każdy z nich spokojnie może zdalnie wykonywać przydzielone mu zadania.
Praca w domu a komfort
Praca wymaga skupienia – niestety nie zawsze mamy odpowiednie warunki, aby móc się w domu w pełni skoncentrować. Płaczące dzieci, szczekający pies sąsiada, żona czy mąż uważające, że przecież – „Siedzisz w domu i możesz zrobić”. Wszystko to rozprasza i odciąga uwagę od wykonywanej pracy, stwarza ryzyko popełniania błędów i prowadzi do frustracji.
Kolejnym problemem jest to, że nie każdy jest stworzony do samotnej pracy. Mamy potrzebę rozmowy, wymiany uwag, przerwy na kawę czy zjedzenie kanapki w towarzystwie drugiego człowieka. Jeśli przez kolejne tygodnie, miesiące czy lata, skazani jesteśmy na ciągłe „przebywanie w samotności”, niekorzystnie może się to odbić na naszej psychice. Osoby towarzyskie, przyzwyczajone do otaczania się ludźmi, bardzo źle znoszą zamknięcie w czterech ścianach bez możliwości rozmowy ze współpracownikami (szczególnie, jeśli mieszkają w pojedynkę).
Na pracę przeznaczamy wiele czasu i często brak go już na to, żeby gdzieś wyjść i porozmawiać ze znajomymi. Ślęcząc tygodniami nad komputerem, nie mając się do kogo odezwać (nie licząc sporadycznych rozmów telefonicznych, czy wirtualnych) pozbawieni możliwości kontaktu z innymi ludźmi – tracimy na efektywności, zamykamy się w sobie, stajemy zestresowani i drażliwi. Praca marzeń (bo przecież „każdy chciałby pracować w domu”) zmienia się w więzienie.
Krótki żart potrafi rozluźnić i zmniejszyć napięcie – trzeba mieć jednak z kim go wymienić. Goniące terminy mogą przygniatać, gdy nie ma możliwości porozmawiania o tym z drugą osobą w podobnej sytuacji. Długie przebywanie w samotności bywa również wyjątkowo stresujące i potrafi pozbawić zadowolenia z życia i z pracy.
Coworking – osobno, ale wspólnie
Coworking (co-working, z ang. pracować razem) to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie potrafią się odnaleźć w samotnej pracy lub w domu nie mają do niej odpowiednich warunków. W kilku słowach – jest to możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy w wynajętym pomieszczeniu; w komfortowych warunkach i dostępem do wszystkich potrzebnych urządzeń i mebli biurowych. Można pracować spokojnie, ale nie samotnie. Dostępie są miejsca w open space jak i wydzielone, zamykane pokoje biurowe. Przyglądając się idei coworkingu można powiedzieć, że przypomina to wynajmowanie pokoju w hotelu, zamiast całego domu. Wybiera się i płaci tylko za to, co jest nam potrzebne, bez konieczności ponoszenia odpowiedzialności za całość organizacji miejsca pracy.
Czym jest coworking?
Nie każda osoba pracująca bez ram „etatu”, potrafi odpowiednio wyznaczyć sobie czas pracy. W takich przypadkach łatwo o niedotrzymanie terminów (brak samodyscypliny) lub też istnieje zwiększone ryzyko popadnięcia w pracoholizm (ma się odczucie ciągłego „bycia w pracy”, bez przełączania w tryb odpoczynku). Wiele osób zmaga się również z dylematem – „Jak pracując w domu, oddzielić życie zawodowe od rodzinnego?”. Coworking radzi sobie i z tym, ponieważ daje możliwość wyznaczenia tej granicy. Wychodzisz „do pracy”, spędzasz w biurze tyle czasu ile potrzeba i wracasz do rodziny. W biurze zostawiasz obowiązki. Jego istnienie daje Ci komfort rozdzielania różnych aspektów Twojego życia. Po powrocie do domu Twój umysł może przestawić się na – „Teraz odpoczywam, na dziś już zrobiłem swoje”.
Coworking w Polsce
Biura coworkingowe znajdują się już we wszystkich większych miastach Polski m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Gdańsku, Toruniu, Łodzi a nawet w Rzeszowie. W serwisie www.sharespace.pl można zapoznać się z wizytówkami części z nich. Są to biura mniejsze i większe, o różnym standardzie i ofercie. Umożliwiają pracę na godziny, w wybrane dni lub wykupienie abonamentu na cały miesiąc. W ich ofertach można znaleźć m.in. obsługę recepcyjną gości umówionych na spotkania, dostęp do kuchni (ekspres do kawy, lodówka, mikrofalówka), miejsce do przechowywania rzeczy osobistych (dokumenty, notatki, przybory biurowe, drobny sprzęt) i co istotne – bezpłatny parking.
Raport o coworkingu w Polsce 2011
Właściciele jednoosobowych firm, osoby pracujące wspólnie tylko w ramach konkretnego projektu, pracownicy zdalni lub tzw. wolni strzelcy mają możliwość wynajęcia biurka (miejsce do pracy) w zależności od potrzeb. Można wykupić abonament miesięczny, ewentualnie zdecydować się na konkretne dni, godziny – wszystko w zależności od preferencji. Średnio pojedyncza godzina to koszt ok. 30 zł netto. Przy abonamencie wychodzi dużo taniej i zależy od miasta i rodzaju oferty na jaką się zdecydujemy (ok. 300-500 zł netto).
Chcesz zorganizować konferencję, spotkać się z klientem, przeprowadzić prezentację albo potrzebujesz miejsca do rozmów rekrutacyjnych – nie ma problemu, firmy oferujące przestrzenie coworkingowe zwykle również dysponują odpowiednią salą. Potrzebujesz szybkiego Internetu, faksu, skanera – wszystko jest pod ręką. Nie musisz płacić astronomicznych sum za wynajmem standardowego biura. Ponosić opłat za prąd, gaz, wodę, dostęp do sieci tylko po to, by móc mieć gdzie porozmawiać z pracującym w innej części miasta współpracownikiem, przeprowadzić korepetycje czy przez kilka godzin skupić się na zleceniu itp. W centrum coworkingowym płacisz określoną kwotę i nic więcej cię nie obchodzi. Elastyczne umowy, dobra lokalizacja (często w centrum), to niewątpliwie plusy, które wiele osób mogą przekonać do wynajęcia biurka dla siebie.
Coworking daje możliwość pracy w towarzystwie innych ludzi, jednak z zachowaniem komfortu pracy. Masz możliwość oderwania się na chwilę od zadań i wypicia kawy z innymi osobami pracującym z tobą. Możesz poznać ludzi takich jak Ty – twórczych, kreatywnych, z podobnym podejściem do życia, możesz nawiązać znajomości biznesowe i koleżeńskie. Mimo że pracujecie niezależnie od niezależnie od siebie, to jednak tworzycie wspólnotę, która wzajemnie się motywuje i inspiruje.
Przetestuj coworking
Pracujesz w domu, jednak czujesz, że Ci to nie odpowiada? Trudno ci skutecznie zarządzać czasem, masz poczucie osamotnienia lub praca tak cię wciąga, że nie potrafisz jej oddzielić od obowiązków rodzinnych? Posiadanie tradycyjnego biura to spory koszt i często uciążliwe zobowiązania – może właśnie coworking stanie się idealnym rozwiązaniem?
Poszukaj w swoim mieście biura coworkingowego. Sprawdź, co i za ile oferuje. Przeanalizuj za i przeciw, i wybierz idealne miejsce pracy dla siebie. Pamiętaj, że komfortowe warunki pracy, to mniej stresu i większa efektywność, a w grupie zawsze raźniej.