Jeśli planujesz zmianę miejsca zamieszkania to doskonale opracowany plan działania będzie niezbędny – pomoże zaoszczędzić Ci czas i nerwy. Przeprowadzka – jak się przygotować i od czego zacząć?  

Często przeprowadzka jest dużym stresem, ponieważ to, co znamy na co dzień wydaje nam się stabilne, komfortowe i bezpieczne, a to, co nowe jest dopiero przed nami.

 

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Oto kilka wskazówek, które z pewnością będą pomocne przy przeprowadzce:
 
PrzeprowadzkaKrok pierwszy… plan działania na czas przeprowadzki – zrób listę
Nie należy zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę tym bardziej, że często nie doceniamy ilości nagromadzonych przez lata rzeczy.Warto na początek zrobić dwie listy, aby przeprowadzka odbyła się sprawnie, szybko i bez większych problemów. Pierwsza lista – „rzeczy do pakowania” – będzie dotyczyła wszystkich rzeczy, które są Ci niezbędne i z którymi nie chcesz się rozstać. Druga lista – „rzeczy, do wyrzucenia lub oddania” – czyli przedmioty i rzeczy zniszczone, które od razu można wyrzucić do kosza oraz takie rzeczy, które Ci nie będą już potrzebne, ale mogą się przydać innym.

PRZECZYTAJ TEŻ:
minimalizm w domuMinimalizm w domu – dobry na zdrowie
Joanna Wilgucka

 

PrzeprowadzkaKrok drugi… kartonowe pudełka to podstawa
Zorganizuj kartony, taśmy, worki, folie bąbelkowe. Pudełka powinny być mocne i wytrzymałe, odporne na różnice temperatur, kartony – różnej wielkości. Najlepiej do pakowania książek wybrać pudełka z otworami – takie rozwiązanie będzie wygodniejsze przy przenoszeniu kartonów do transportu. Jeżeli mamy jeszcze w posiadaniu oryginalne pudełka na sprzęt elektroniczny, to łatwiej będzie go nam spakować na czas przeprowadzki. Należy pamiętać o wszystkich kablach i pilotach, aby były razem spakowane ze sprzętem do którego należą.

 

PrzeprowadzkaKrok trzeci… kolejność pakowania
Najlepiej zacząć od pakowania przedmiotów i ubrań sezonowych, książek, pamiątek, obrazów, zastawy stołowej, mebli i wszelkich innych akcesoriów, które nie są nam potrzebne na co dzień czy do pracy.

 

PrzeprowadzkaKrok czwarty… pamiętaj o etykietach
Aby nie zacząć w nowym mieszkaniu od chaosu i bałaganu, warto wcześniej przygotować etykiety do podpisania kartonów. Najlepiej opisać każde pudełko dość szczegółowo, nie zapominając o pomieszczeniu, do którego powinno trafić.

 

PrzeprowadzkaKrok piąty… jak przygotować meble do przeprowadzki?
Meble należy odpowiednio przygotować do transportu i jak najlepiej je zabezpieczyć. Wyjąć półki, zamknąć szczelnie szuflady, drzwiczki i zabezpieczyć taśmą klejącą, aby nie otworzyły się w transporcie w trakcie przeprowadzki. Jeżeli okaże się, że jest potrzebny całkowity demontaż niektórych mebli, wszystkie wkręty należy włożyć do małym kartonów, podpisać i przewozić razem z meblami.

 

PrzeprowadzkaKrok szósty… zabezpiecz rośliny 
Nie zapominajmy o roślinach, które mamy w domu, a które trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Przed transportem owijamy każdą donicę workiem foliowym, aby w trakcie transportu nie wysypała się ziemia. Mniejsze rośliny możemy wstawić do kartonu, który najlepiej pozostawić w miarę możliwości otwarty. Rośliny ustawiamy tak, aby doniczki stały stabilnie, a wolną przestrzeń wypełniamy folią. Większe rośliny dość mocno rozgałęzione delikatnie związujemy, aby się  nie złamały podczas transportu.

Nowe miejsce – nowy początek

Przeprowadzka jest doskonałym rozwiązaniem, żeby się zastanowić, co jest dla nas naprawdę istotne i czy warto wszystko ze sobą zabierać. Jeżeli coś nie jest to funkcjonalne, cenne i na co dzień przydatne, może warto oddać to komuś, kto będzie tego bardziej potrzebował? Pamiętaj, że… w nowym miejscu zaczynamy nowe życie i warto zrobić więcej przestrzeni na to, co wkrótce się pojawi.

 

Autor tekstu: Ewelina Kożuchowska – z wykształcenia grafik, ceramik, zajmuję się home stagingiem, czyli stylizacją wnętrz mieszkań/budynków przeznaczonych do sprzedaży, projektuje plakaty motywacyjne. WWW: projecthomestaging.blogspot.com