W trosce o zdrowie i rozwój naszego maluszka zawsze wybieramy dla niego to, co najlepsze. Warto jednak pamiętać, że dzieci do pierwszego roku życia nie zawsze wymagają dopajania wodą. Dlatego zanim udamy się do sklepu i staniemy przed półką z produktami dla niemowląt, wcześniej warto wiedzieć, które z nich są odpowiednie dla naszej pociechy. 

 

Co do picia dla niemowlaka?

Niemowlęta, z uwagi na intensywny wzrost i rozwój, mają większe zapotrzebowanie na wodę i substancje odżywcze niż osoby dorosłe. W przeliczeniu na masę ciała potrzebują nawet 4 razy więcej wody niż my! Jednak do 6. miesiąca dzieci powinny być karmione wyłącznie piersią (według rekomendacji uznanych organizacji i towarzystw pediatrycznych, w tym m.in. Światowej Organizacji Zdrowia).

Pokarm mamy dostarcza dzieciom wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach i jednocześnie spełnia funkcję nawadniającą. Dlatego nie ma potrzeby dodatkowego dopajania wodą. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możemy lub nie chcemy karmić piersią, to powinniśmy podawać dziecku mleko modyfikowane, dostosowane do jego wieku i aktualnych potrzeb żywieniowych. Pełni ono podobną funkcję jak mleko mamy i również nawadnia organizm niemowlęcia (pod warunkiem jego prawidłowego dawkowania). Wodę i inne płyny można z powodzeniem podawać dziecku po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia. 

Herbatki ziołowe dla niemowląt – od kiedy można dawać?

W sklepach ziołowych bez trudu możemy kupić herbatki ziołowe dla niemowląt. Najczęściej są to herbatki koperkowe, rumiankowe i owocowe. Ich rolą jest złagodzenie objawów trawiennych i uspokojenie maluszka, a dopiero na końcu – nawodnienie jego organizmu. Teoretycznie możemy podawać je dzieciom po 6. miesiącu życia, jednak coraz więcej lekarzy pediatrów i dietetyków dziecięcych odradza ich stosowania. Dlatego też, zanim zdecydujemy się podać je swojemu dziecku, wcześniej powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który rozwieje nasze wątpliwości.

Woda dla niemowląt – jaką wybrać?

Wodę można podać dzieciom w drugim półroczu ich życia. Jej wybór nie jest jednak tak prostą sprawą, jakby mogło się wydawać. Najlepsza będzie woda dla niemowląt z odpowiednim certyfikatem. Wówczas będziemy mieć pewność, że woda, którą podamy swojemu maluszkowi, jest dla niego odpowiednia.

Dla niemowląt po 6. miesiącu życia najlepszym wyborem będzie zatem woda źródlana lub woda niskozmineralizowana, niskosodowa i niskosiarczanowa. Jeśli postawimy na wodę mineralną, to warto pamiętać, by nie przygotowywać na niej ciepłych posiłków, w tym mleka modyfikowanego. Pod wpływem wysokiej temperatury wytrącają się z niej sole mineralne, które mogą nadmiernie obciążyć organizm malucha.

Woda gazowana dla niemowląt

Dzieciom do 3. roku życia nie należy podawać żadnych napojów gazowanych, w tym również wody. Z uwagi na niedojrzały układ trawienny, może ona wywołać dyskomfort w brzuszku maluszka, a także być przyczyną kolek, wzdęć i gazów. Zamiast tego lepiej podać dziecku niegazowaną wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną.

Woda smakowa dla niemowląt

Woda smakowa, podobnie jak woda gazowana, nie jest wskazana dla dzieci poniżej 3. roku życia. Chociaż może być ona dla maluchów atrakcyjniejsza w smaku i mogą ją znacznie chętniej pić niż wodę bez dodatków, to jednak zwykle zawiera ona sporo aromatów, cukru i polepszaczy smaku, które są zabronione w diecie małych dzieci.

Czy można dać sok niemowlakowi?

Do niedawna podawanie soków niemowlakom nie budziło żadnych kontrowersji. Co więcej, można było je bez większych trudności znaleźć na półkach z żywnością dla najmłodszych dzieci. Wszystko zmieniło się wraz z rekomendacją Amerykańskiej Akademii Pediatrii (APP), która ogłosiła, że soki owocowe nie dają żadnych korzyści i nie należy podawać ich dzieciom poniżej 1. roku życia.

Mleko z kartonu dla niemowlaka – tak czy nie?

Mleko krowie nie może być podstawą żywienia niemowlęcia. Jeśli nie karmimy piersią, to powinniśmy podawać mu mleko modyfikowane, które swoim składem przypomina pokarm naturalny (nie da się w 100 proc. odtworzyć składu mleka matki). Mleko z kartonu ma zbyt niską zawartość składników odżywczych (w tym m.in. wapnia i żelaza) i nie zaspokaja potrzeb żywieniowych niemowlęcia. Argumentem przeciw podawaniu mleka krowiego dzieciom przed 1. rokiem życia jest również to, że jest ono produktem wysoko alergizującym.

——-

Opracowano na zlecenie USP Zdrowie sp. z o.o.