Infekcje intymne statystycznie zdarzają się każdej kobiecie przynajmniej raz w życiu. Choć bywa również, że swędzenie pochwy i upławy są uporczywie nawracającą dolegliwością. W walce o zdrowie okolic intymnych i przywrócenie komfortu często wykorzystuje się domowe sposoby i leki bez recepty. Leczenie na własną rękę jest proste, jednak nie zawsze skuteczne. W ten sposób łatwiej przedłużyć czas trwania choroby niż ją pokonać. Odwlekanie wizyty u lekarza to jeden z najczęstszych błędów leczenia infekcji intymnych, a co jeszcze robimy nie tak?

Obcisła bielizna, niewłaściwa higiena, zła dieta – przyczyny infekcji intymnych

Przyczyny infekcji intymnych zwykle są złożone. Rozwojowi zakażenia sprzyja wiele różnych czynników. Jednym z nich jest noszenie obcisłej bielizny, zwłaszcza w upalne dni lub podczas treningu. Spocone ciało jest bardziej podatne na rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, poza tym pot sprzyja przenoszeniu się bakterii odbytniczych, które nie tak rzadko wywołują infekcje intymne u kobiet. Z obcisłej bielizny wykonanej z syntetycznych, nieoddychających materiałów powinny zrezygnować wszystkie panie zmagające się z problemami układu rodnego lub moczowego. Osłabione narządy są bardziej narażone na nawrót dolegliwości, dlatego zamiast stringów lepiej wybrać ładne, bawełniane figi. 

KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!

Równie negatywny wpływ na kobiecy organizm ma niewłaściwa, często zbyt agresywna higiena. Źle dobrane preparaty myjące (o zbyt silnym składzie), tak samo jak ich nadużywanie mogą podrażnić skórę, a nawet doprowadzić do zmian w składzie mikroflory bakteryjnej, która jest ekosystemem dość wrażliwym. Toteż, choć irygacja pochwy jest zalecana na przykład w leczeniu kandydozy – pomaga usunąć patogen i daje wrażenie sterylnej czystości – nie powinna być stosowana codziennie. Odradza się również mycie okolic intymnych w kierunku od tyłu do przodu oraz stosowania wielu różnych środków higienicznych. Takie praktyki mogą łatwo doprowadzić do infekcji intymnych i wywołać podrażnienie, obrzęk, świąd pochwy oraz upławy. 

Jedną z najpowszechniejszych jest grzybica (kandydoza). To infekcja objawiająca się grudkowatymi upławami i swędzeniem pochwy. Wywołują ją grzyby drożdżopodobne z rodziny Candida, dla których pożywką są cukry proste. Ograniczając je w diecie, ogranicza się jednocześnie rozwój tych chorobotwórczych drobnoustrojów. Naprawdę należy uważać na to, co znajduje się na talerzu!

Podrażnienie, swędzenie pochwy i upławy – błędy w leczeniu

Infekcje intymne mogą zdarzać się często, równie często do ich leczenia wykorzystuje się domowe sposoby i ogólnodostępne leki bez recepty. Wiele kobiet korzysta z porad bliskich, próbuje rozwiązań opisanych w internecie, a jest ich wiele, jednak nie zawsze są skuteczne. Infekcje intymne wymagają konsultacji ginekologicznej. Ważna jest przyczyna swędzenia warg sromowych i pochwy, pojawienia się zielonych czy serowatych upławów, ponieważ to od niej powinien zależeć sposób leczenia. Infekcje grzybicze wymagają użycia środków przeciwgrzybiczych, bakteryjne – przeciwbakteryjnych. Ponadto może okazać się, że źródłem kobiecych dolegliwości nie są grzyby ani bakterie, lecz wirusy lub innego rodzaju czynniki – choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia pracy narządów. Leczenie się na własną rękę z reguły przedłuża tylko czas utrzymywania się przykrych objawów i sprawia, że choroba zamiast szybko minąć trwa coraz dłużej. Dlatego, gdy pojawi się pieczenie, swędzenie pochwy i ból podbrzusza czy inne dolegliwości w pierwszej kolejności należy umówić się na wizytę do lekarza, a dopiero po niej sięgać po dostępne globulki, maści i inne leki na infekcje intymne. 

Drugą ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy leczeniu infekcji intymnych, jest higiena osobista i wstrzemięźliwość seksualna. Objawy ze strony narządów rodnych i moczowych są często powodem wstydu, czymś, co chce się ukryć, także przed samą sobą. Nie warto tego robić! Podrażnienie i stan zapalny błony śluzowej pochwy sprzyjają powstawaniu mikrourazów, które mogą pojawić się zwłaszcza w chwilach bliskości. W efekcie może dojść do krwawienia (plamienia), co sprzyja rozwojowi zakażenia i utrudnia leczenie. Utrudnia je także zasadowy odczyn ejakulatu, który negatywnie wpływa na mikroflorę pochwy i może dodatkowo zmniejszyć liczbę drogocennych pałeczek kwasu mlekowego (o lekko kwaśnym pH). Seks w trakcie infekcji to poważny błąd, którego lepiej unikać – nie tylko dlatego, że uniemożliwia szybkie leczenie, lecz także z tego powodu, że najzwyczajniej wywołuje ból i dyskomfort. 

Jak radzić sobie z infekcją intymną – przede wszystkim postępując zgodnie z zaleceniami lekarza, zachowując przy tym higienę osobistą i higienę życia seksualnego, równocześnie pamiętając o zdrowej diecie i wspieraniu odporności!