Potrzebujesz garnka, misy, dzbanka – udajesz się do supermarketu, eleganckiej galerii albo zamawiasz przez Internet. Nie ma najmniejszego problemu (nie licząc kosztów). Wybór jest ogromny: duże, małe, wymyślne i klasyczne. Wszystko na wyciagnięcie ręki.
Zastanawiałeś się jednak kiedyś, jak ludzie radzili sobie w czasach, gdy nic nie można było kupić, nie było sklepów, wszechobecnych dziś metalowych i szklanych naczyń? Gdzie każdy był zdany na swoje umiejętności? Wyobraź sobie, że chciałbyś zrobić zupę, zanieść wodę komuś spragnionemu i nie ma w czym… Jak żyć?
Odpowiedzią na taką właśnie potrzebę było garncarstwo, będące obecnie jednym z najstarszych rzemiosł na świecie. Dzięki niemu ludzie z kawałków odpowiednio przygotowanej gliny mogli wytwarzać przedmioty codziennego użytku. W wielu krajach jest to praktykowane do dziś, jako konieczność i jedyny sposób na zapewnienie sobie potrzebnych naczyń.
KURSY ONLINE:
Super Kreatywność
Wsparcie dla mózgu, wyobraźni i spontaniczności
Sprawdź!
Jak powstaje gliniane naczynie? Zobaczcie przykład
Początkowo naczynia były lepione ręcznie z wałków glinianych. Po wysuszeniu wypalano je w ognisku. Później dzięki wynalezieniu kola garncarskiego gliniane przedmioty zyskały na jakości, a proces ich wytwarzania stał się bardziej wydajny.
Garncarstwo jako atrakcja dla dzieci