Jakość powietrza w Twoich czterech ścianach jest ważna dla wszystkich domowników. Wszyscy wiemy jak spanie w pomieszczeniu z suchym powietrzem może uprzykrzyć nam życie. Z kolei dom, w którym panuje wilgotne powietrze sprzyja powstawaniu grzybów. Zła jakość powietrza jest nie tylko szkodliwa dla naszych płuc, ale również zaburza koncentrację oraz wpływa negatywnie na nasz układ immunologiczny. Sprawdź co możesz zrobić, aby oddychanie w Twoich czterech ścianach zyskało nowy, lepszy wymiar.

Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza w Twoim mieszkaniu?

Niektórzy badacze twierdzą, że zanieczyszczone powietrze w domu może być jeszcze bardziej szkodliwe niż sam smog. Często myślimy, że wystarczy zamknąć okna, aby chronić się przed smogiem. Jednak nie tylko smog szkodzi naszemu zdrowiu i wpływa na jakość naszego życia. Przeciętna osoba spędza w swoim mieszkaniu około 12 godzin, czyli aż pół doby. Jakość powietrza, którym tam oddychamy, ma ogromny wpływ na nasz zdrowie. Oprócz tego, że poważne jego zanieczyszczenie może powodować udary czy choroby serca, to często powoduje bóle głowy, bezsenność lub nadmierną senność, suchość w gardle, kaszel, katar, i wiele innych. Wpływa na to cała masa czynników, od tych znajdujących się na zewnątrz po takie, na które mamy wpływ, czyli używanie środków chemicznych do sprzątania, odbyte remonty, a nawet tekstylia znajdujące się w Twoim mieszkaniu.

Odpowiedź? Warto postawić na specjalistyczne urządzenia, które oferują 3-stopniową filtrację, dzięki czemu zabezpieczysz się przed różnymi typami zanieczyszczeń, a powietrze w naszym mieszkaniu będzie odpowiednie. Mając kod rabatowy do Dyson, możesz zakupić takie urządzenie w niższej cenie.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Jak dbać o jakość powietrza w domu?

1.    Wietrzenie

Staraj się jak najczęściej wietrzyć wnętrza Twojego domu. Pamiętaj jednak, aby otwierać okna kiedy zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz jest najmniejsze. Możesz sprawdzić to w internecie. Wystarczy już nawet 10 minut, aby całkowicie “wymienić” powietrze w domu.

2.    Utrzymuj wilgotność powietrza

Niewiele osób wie, że utrzymywanie wilgotności powietrza w naszych domach na danym poziomie jest niezwykle ważne. Pomogą Ci w tym urządzenia dostępne na przykład na stronie Dyson, które zapewnią Ci kompleksową filtrację powietrza. Dzięki takim sprzętom zanieczyszczenia stają się cięższe i szybciej opadają na podłogę, łatwiej jest je wówczas usunąć podczas sprzątania.

3.    Sprzątaj i ścieraj kurze

Częste sprzątanie z pewnością przyczyni się do jakości powietrza. Opadłe pyłki, kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia, które nie są usuwane na bieżąco znacznie częściej będą znajdować się w wdychanym przez nas powietrzu.

4.    Kupuj rośliny

Im więcej roślin w Twoim domu tym lepszą jakość powietrza zastaniesz w swoim mieszkaniu. Nie zmniejszą smogu, ale wchłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. Niektóre rośliny mają także zdolność do pochłaniania szkodliwych gazów. Dodatkowo poprawiają akustykę w domu i wpływają pozytywnie na nastrój domowników.

5.    Często zmieniaj pościel

Tak samo jak w przypadku sprzątania, częsta zmiana pościeli, będzie wpływała na jakość powietrza. Kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia osiadają na powierzchniach płaskich i taką jest również kołdra i poduszki. Roztocza unoszą się w powietrze przy każdym, nawet najmniejszym ruchu pościeli. Dodatkowo częste pranie poszewek na poduszki znajdujących się w Twoim salonie lub koców to również dobry sposób na poprawienie jakości powietrza.

6.    Nie susz ubrań na grzejnikach

Dlaczego? Nadmiernie nawilżają powietrze, a to z kolei prowadzi do powstawania grzybów pleśniowych. Ich nadmierna ilość jest szkodliwa dla zdrowia człowieka. Jeżeli Twój układ oddechowy jest już osłabiony, zbyt wilgotne powietrze może nasilić objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby wilgoć w Twoim domu utrzymywać na optymalnym poziomie.

7.    Sprawdź sprawność wentylacji

Upewnij się, że wentylacja w Twoim domu działa prawidłowo. Co to znaczy? Sprawdź czy zanieczyszczone powietrze jest wydalane na zewnątrz, a świeże wlatuje do środka. Sygnały, które mogą świadczyć o niesprawności wentylacji? Skraplająca się woda oraz zaparowane szyby.

8.    Nie używaj parafinowych świec zapachowych

Parafina jest pochodną ropy naftowej. Już od dawna znany jest fakt, że świece wykonane z tego materiału mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, ponieważ wydzielają wiele szkodliwych związków. Uważaj również na kadzidełka, które mogą wytwarzać kilkadziesiąt razy więcej zanieczyszczeń niż wspomniane świece. Wybieraj świece sojowe, które nie mają szkodliwego wpływu na jakość powietrza, oraz środowisko.

9.    Kominek w domu

Wiemy od dawna, że dym drzewny wytwarza między innymi tlenek siarki, azotu, węgla oraz inne pierwiastki rakotwórcze. Te z łatwością przedostają się do naszego krwioobiegu. Ich ilość zależy od typu kominka oraz przede wszystkim sprawności instalacji kominowej. Największym zagrożeniem dla naszego zdrowia będą kominki otwarte.