Nawiązywanie przyjaźni wydaje się być proste, ale jeśli przyjrzysz się, jak dzieci zdobywają nowych kolegów, przekonasz się, że często jest to bardzo trudny proces.

Według Cameron Barr, dyplomowanego psychologa z Able Child Resources Services w Calgary, każdy rodzic powinien przekazać swoim dzieciom trzy podstawowe umiejętności: współpracy (zdolności do pracy z innymi), uprzejmości i empatii (zdolności do rozumienia uczuć innych ludzi) oraz komunikacji (zdolności do jasnego wyrażania samego siebie). „Nauka każdej z tych umiejętności powinna odbywać się w zwykłym otoczeniu dziecka, poprzez obserwowanie odpowiednich wzorców”.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

Jako rodzic możesz zastosować kilka subtelnych metod, które pomogą twojemu dziecku pozyskać nowych przyjaciół:

  • Otwórz swój dom na jego znajomych i zachęć je, żeby dołączyło do grupy rówieśników, którzy mają podobne zainteresowania.
  • Postaraj się, aby twoje dziecko miało trochę wolnego czasu w ciągu tygodnia i pozwól mu wykorzystać go na rozwijanie przyjaźni.
  • Pozwól mu na rozmowy telefoniczne (w rozsądnych ilościach).
  • Jeśli dziecko zaangażuje się w działalność jakiejś zorganizowanej grupy, nie będzie czuło potrzeby, aby przyjaźnić się z osobami, których zainteresowania mogą budzić twój niepokój. Dlatego dbaj o to, żeby twoje dziecko przebywało z ludźmi, którzy mają na nie pozytywny wpływ – sportowcami, harcerzami, pasjonatami.

Nikt mnie nie lubi

Nawet, jeśli zrobisz wszystko, co w twojej mocy, któregoś dnia możesz usłyszeć od swojego dziecka: „Nikt mnie nie lubi”. Oto kilka praktycznych wskazówek, co zrobić w takiej sytuacji:

  • Słuchaj uważnie, co mówi twoje dziecko. Poznaj jego uczucia, nie oceniając jego działań. Jeśli często powtarza, że w szkole nikt go nie lubi, zadzwoń do wychowawcy i spotkaj się z nim osobiście, żeby omówić sytuację i dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny negatywnego stosunku innych dzieci do twojego syna czy córki.
  • Wysłuchaj nauczyciela, nie broniąc dziecka – chcesz wspólnie z nim jak najszybciej rozwiązać problem. Bądź przygotowany na to, że usłyszysz rzeczy, które nie będą dla ciebie miłe.
  • Omów z dzieckiem sytuacje, które mu się przydarzyły i pokaż, co powinno było zrobić inaczej. Doradź, jak może się zachować następnym razem.
  • Zapisz dziecko na dodatkowe zajęcia, na których będzie mogło realizować swoje pasje w niewielkiej grupie rówieśników. Nowe środowisko może sprawić, że dziecko się łatwiej otworzy i szybko nawiąże nowe znajomości.
  • Spraw, aby twój dom był miejscem, do którego twoje dzieci chcą wracać.
  • Nawiązanie przyjaźni wymaga czasu i wysiłku, dlatego rozmawiaj ze swoim dzieckiem o waszej relacji, podkreślając, że jest ona oparta na wzajemnym dawaniu i braniu.
  • Nie możesz sprawić, że twoje dziecko przestanie cierpieć, ale na pewno poczuje się lepiej, jeśli usłyszy od ciebie, że jest fantastycznym dzieciakiem i że bardzo je kochasz.
  • Codziennie mów dziecku „Kocham cię” i uświadamiaj mu jego zalety.

 

Autor: Juliusz Strykowski

Facet po 40