Wiele się mówi o tym, co należy jeść, w jakich proporcjach, o jakim czasie… Podejmuje się tematy związane z kalorycznością, szkodliwością, wpływem na zdrowie konkretnych owoców, warzyw i innych produktów żywnościowych… Skupiamy się na jedzeniu, co jednak ze sposobem jego podawania?

Wielu z nas zapewne wolałoby pozbyć się z domu talerzy i zastąpić je plastikowymi i kartonowymi zamiennikami… zjedzone… i talerz do śmieci… Nie ma problemu z myciem, suszeniem i układaniem… Być może rzeczywiście czas dzięki temu zaoszczędzimy (niestety ilość śmieci znacznie wzrośnie) – tracimy jednak przy tym coś wartościowego – pewien aspekt celebracji posiłku. Z czym się Wam kojarzą jednorazowe talerzyki? Mi przychodzi na myśl jedno – fast food… jedzenie w biegu, niezdrowo i bez zastanawiania się, co tym razem w siebie wpychamy… Szybkie jedzenie, szybki życie… – jak roboty, bez dostrzegania tego, co nas otacza, bez refleksji i czasu na budowanie więzi międzyludzkich… Spróbujmy żyć inaczej… Zacznijmy choćby od celebracji posiłku – powoli, razem, delektując się każdym kęsem… Niech to będzie jednocześnie początek… delektowania się życiem… Postawmy na slow food

Talerz ma znaczenie

Z pozoru mało istotny talerz – wpływa na sposób w jaki postrzegamy posiłek… Często w zależności od jego wyglądu zmienia się nasze podejście do tego, co jemy i jak jemy… Może wynika to z faktu, że standardowo ładniejsza/bardziej okazała zastawa stołowa była (i jest) zwykle wykorzystywana przy specjalnych okazjach – kojarzy się więc z czymś podniosłym, ważnym, dniem wyróżniającym się spośród innych… Czasem, gdy siedzi się przy wspólnym stole i rozmawia (jest okazja na zacieśnianie więzi rodzinnych i delektowanie się jedzeniem). 

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Piękne talerze pomogą zbudować niepowtarzalną atmosferę. Staną się takim takim małym, ale istotnym sygnałem  – "To wyjątkowy czas, to nasz czas. Ten wspólny posiłek jest świętem, bo jesteśmy razem". Niektórym może się to wydać śmieszne (wskazywanie na tak duże znaczenie talerza), ale zastanówcie się… Czy nawet zwykłe ziemniaki z kotletem, nie smakują lepiej jeśli są podane na oryginalnym talerzu, spożywane przy stole, wśród bliskich nam osób? Zwykle jemy w biegu i nie zwracamy uwagi, co jest na czym podane… skupiamy się raczej na tym, by szybko połknąć i biec dalej… Może pora to zmienić?

Wracając do talerzy – wybierając te, na których będziemy spożywać posiłki, postawmy na ich oryginalność… Piękniejsze talerze, to silniejszy przekaz – delektuj się… powoli… to wyjątkowy czas… 

Posiłek jest świętem

Jak wyglądają Wasze posiłki? Jakie talerze znajdują się w waszych szafkach? Przygotowaliśmy dla Was kilka przykładów, jak może wyglądać niebanalna "twarz" talerza:) Czy jedząc na takich lub podobnych, każdy posiłek nie stanie się małym świętem?