Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dlatego warto ją pielęgnować i rozwijać niezależnie od wieku malucha. Najlepiej w prosty i przyjemny sposób, czyli włączając w jego życie audiobooki przeznaczone dla dzieci. Jakie korzyści niesie ich słuchanie?

Audiobook – bajki i opowieści dla dzieci w każdym wieku

Audiobooki są polecane dla dzieci każdym wieku – od tych, które jeszcze nie potrafią same czytać, po te starsze, którym lektura przychodzi z trudem i zdecydowanie bardziej wolą słuchać niż śledzić wzrokiem drukowane litery. Na rynku jest dostępny bardzo szeroki wachlarz tytułów, od bajek i baśni dla najmłodszych, przez opowieści przygodowe dla starszaków, po literaturę młodzieżową i szkolne lektury. Audiobooki to dobra alternatywa dla kreskówek czy filmów wyświetlanych w telewizji lub internecie. Dzięki nim czas spędzany do tej pory przed ekranem komputera i telewizora zostanie zastąpiony innym rodzajem rozrywki, która w większym stopniu pobudza kreatywność. To także świetny sposób na zagospodarowanie czasu podczas długiej jazdy samochodem. Zwłaszcza w przypadku dzieci cierpiących na chorobę lokomocyjną, u których oglądanie bajki na telefonie lub czytanie klasycznej książki może wywoływać zawroty głowy.

Bajki dla dzieci w formie audiobooków pozwolą maluchom wyciszyć się przed snem a kojący głos lektora ułatwi im zasypianie. Najmłodsi zrelaksują się i zainteresują historiami przedstawionymi w „słuchanych książkach”, będą także uczyć się nowych słów. Z kolei dzieci w wieku szkolnym w przyjemny sposób przejdą przez wszystkie obowiązkowe lektury. Audiobooki można odsłuchiwać na wielu różnych urządzeniach oraz w trakcie wykonywania innych czynności.

Duży wybór produktów znajdziesz w EMPIKu: 
https://www.empik.com/audiobooki-i-ebooki/audiobooki/dla-dzieci.

Audiobooki dla dzieci – pobudzające wyobraźnię zajęcie

Audiobooki dla dzieci mogą być czytane przez lektora mówiącego neutralnym głosem, lub takiego, który na potrzeby dialogów będzie go modulować, dopasowując inny ton i styl do postaci, w którą aktualnie się wciela. Dla najmłodszych dzieci może to być szczególnie fascynujące oraz wartościowe doświadczenie, które ułatwi im rozpoznanie emocji towarzyszących bohaterom i zaangażowanie się w odsłuchiwaną historię. Aby od początku zachęcić malucha do tego rodzaju aktywności wybierz dla niego coś, co ma związek z jego zainteresowaniami albo marzeniami. Dzięki temu szybciej uruchomi swoją nieskończoną, dziecięcą wyobraźnię i wciągnie się w opowieść.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

Jakie są aktualnie polecane audiobooki dla dzieci? Być może się zdziwisz, ale część z nich sięga czasów twojego dzieciństwa. Klasyki zawsze pozostaną na topie, dlatego warto wybrać pozycję, którą sam już znasz i zanurzyć się w świat marzeń razem ze swoim dzieckiem, przeżywając z nim kolejne przygody kultowych bohaterów. Znane na całym świecie baśnie, które wzruszają i uczą całe pokolenia, krótkie opowiadania i historyjki z morałem, wiersze dla najmłodszych, mity i legendy podane w przystępny sposób – wybór jest ogromny.

Audiobooki dla najmłodszych – sposób na zdobywanie wiedzy

Audiobooki, poza wcześniej wspomnianym wzbogacaniem słownictwa, mogą nauczyć twoje dziecko zagadnień z wielu dziedzin nauki. Nietrudno bowiem znaleźć książki poświęcone przekazywaniu maluchom istotnej wiedzy, na przykład z zakresu geografii, biologii czy historii. W ten sposób twoja pociecha może poznawać odpowiedzi na trudne pytania.

Jest to też dobre rozwiązanie, jeżeli twój starszak nie chce czytać lektur. Zamiast bazować na streszczeniach dostępnych w sieci, skorzystajcie z audiobooka. Odsłoni to przed nim nową formę zdobywania wiedzy, a może nawet zachęci do przeczytania kolejnej książki, gdy przekona się, że nawet pozycje obowiązkowe bywają naprawdę ciekawe!

Słuchanie audiobooków nauczy też dziecko lepszego rozumienia emocji oraz sprawi, że utożsami się ono ze swoim ulubionym bohaterem i zacznie powielać jego zachowania. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór tematu do wieku i rozwoju dziecka. Rynek oferuje setki tytułów, przez co możesz być pewien, że wspólnie znajdziecie coś, co zainteresuje twojego malucha.