Przeglądasz oferty biur podróży i czujesz, że wszystko już było. Wczasy w obleganym przez turystów kurorcie cię nie kręcą, czas urlopu jest ograniczony i chciałabyś wycisnąć z niego jak najwięcej. A może wybrać wczasy, które przez tydzień lub dwa pozwolą na niczym nie skrępowany relaks i odskocznię od codzienności, a jednocześnie dadzą ci możliwość odwiedzenia wielu pięknych miejsc oddalonych od siebie nawet o tysiąc kilometrów? Odpowiedź jest prosta – rejs liniowcem.
Dlaczego powinnam wybrać rejs statkiem wycieczkowym?
Wyobraź sobie siebie na pokładzie luksusowego statku, w ręku kolorowy drink z parasolką, a wokół błękitne fale. Czy to nie brzmi jak cudowny film? Najlepsze jest to, że takie wakacje naprawdę są w zasięgu ręki. Wystarczy wybrać termin, region, armatora – i zacząć się pakować! A potem… w ciągu dnia zwiedzać piękne miejsca, a wieczorami oddawać się błogiemu wypoczynkowi płynąc do kolejnego portu.
Gdzie pływają statki rejsowe?
Statki rejsowe pływają praktycznie wszędzie. Możesz wybrać rejs po Morzu Śródziemnym i zwiedzać miasta takie, jak Genua, Barcelona, Marsylia, Malaga, Palma, Casablanca, Ateny, Dubrovnik i wiele wiele innych. Armatorzy pływają też dalej, wzdłuż wybrzeży Afryki czy Azji, wokół, Norwegii, Alaski, Karaibów – nie sposób wymienić wszystkich cudownych miejsc, które możesz w ten sposób zwiedzić. A jeśli nie interesują cię porty, tylko chciałabyś kilka dni rozkoszować się samym morzem – wybierz się na rejs transatlantycki, na przykład do Brazylii, skąd wrócisz samolotem.
Jak wybrać przewoźnika
W Polsce niewiele stacjonarnych biur podróży ma w swojej ofercie rejsy, jeśli więc jesteś zainteresowana taką formą wakacji, polecamy strony firm specjalizujących się w sprzedaży rejsów, jak www.namorzu.pl, www.alerejsy.pl czy www.niebieskamila.pl. Na każdej z tych stron znajdziesz wyszukiwarkę, gdzie określisz termin wyjazdu i region, do którego chcesz się udać. Możesz zacząć wyszukiwać bez wyboru armatora, a w wynikach dostaniesz podpowiedzi, który armator oferuje wybrane przez ciebie opcje. Z doświadczenia wiemy, że jedną z najdroższych linii jest np. Norwegian Cruise Line, w średniej cenie warto wybrać Costa lub MSC Cruises, w tańszej opcji znajdziemy chociażby Pullmantur Cruises.
Jakie są atrakcje na statku?
Na statku nie da się nudzić. Atrakcje różnią się w zależności od armatora i rodzaju statku, ale to, co znajdziecie zawsze to: mnóstwo kawiarni, barów i restauracji, baseny, siłownia, sklepy, teatr, kasyno, strefa SPA, fryzjer, zabawy i quizy z nagrodami, dyskoteki, fitness przy basenie – słowem pływające miasto. Nie brakuje również atrakcji i animacji dla dzieci. Codziennie do kabiny dostarczana jest gazetka, w której są wszystkie niezbędne informacje na kolejny dzień – do jakiego portu zawinie statek, jaka będzie pogoda, co i gdzie będzie się odbywać, jakie przedstawienie będzie można obejrzeć w teatrze, jak ubrać się na kolację, itp.
Niestety, na statku nie ma ogólnodostępnego wi-fi, a wykupienie godziny dostępu to bardzo wysoki koszt. Musicie więc całkowicie oderwać się od szarej codzienności i przywiązania do Facebooka i poczty – czyli totalny relaks i odpoczynek nie tylko dla ciała, ale i umysłu.
Co, jeśli mam chorobę lokomocyjną?
Jeśli masz poważną chorobę lokomocyjną, bez lekarstw pewnie się nie obędzie. W czasie rejsu bezpłatne lekarstwa na chorobę lokomocyjną powinieneś otrzymać w recepcji. Jednak pamiętaj, że statek wycieczkowy jest naprawdę ogromny i przez większość podróży jakiekolwiek ruchy są praktycznie niewyczuwalne. W codziennej gazetce znajdziesz informację, czy przewidywane są większe fale, więc możesz się zawczasu przygotować. Co jeszcze powinno dać ci do myślenia? Porozkładane w kluczowych miejscach na statku (przy windach, wejściach do restauracji, itp.) papierowe torebki
Czy brak znajomości języków jest barierą?
Jak to zwykle bywa, ogólnie używanym językiem jest angielski, ale obsługa mówi też zazwyczaj w innych językach. Jeśli jednak nie znasz żadnego języka, którym mógłbyś się porozumiewać, wybierz rejs z polskim pilotem. Oznacza to, że na statku będzie polski rezydent, do którego w razie potrzeby będziesz mógł się zwrócić. W przypadku takiego rejsu będzie również możliwość otrzymywania gazetki w języku polskim.
Z jakim kosztem powinnam się liczyć?
Tak naprawdę trudno jednoznacznie podać koszt takiej wyprawy. Wszystko zależy od terminu, długości rejsu i regionu, w który się wybieramy. Dla przykładu: 7-dniowy rejs linią MSC Cruises po Morzu Śródziemnym ze zwiedzaniem Cagliari, Palmy, Walencji, Marsylii, Rzymu, Palermo i Genui to w sezonie letnim koszt około 2000-3000 tys. euro. Jednak jeśli zdecydujesz się na wyjazd w październiku czy lutym, cena ta spadnie nawet do 700-900 euro. Strony oferujące rejsy przesyłają w newsletterach informacje o promocjach, czasem cena może wynosić nawet połowę ceny wyjściowej, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.
Co jest wliczone w cenę rejsu?
Cena rejsu zawiera opłaty portowe, napiwki i jedzenie na statku, z którego ilości i mnogości można korzystać 24 godziny na dobę. Jedynie warto zastanowić się nad wykupieniem pakietu napojów lub od razu all inclusive, który daje nielimitowany dostęp do wszelkiego rodzaju napojów we wszystkich otwartych barach i kawiarniach na pokładzie. Warto wziąć parę luźniejszych ubrań na końcówkę podróży!
Polecam taką formę wakacji, jeśli chcesz naprawdę wypocząć od natłoku myśli i spraw, i choć na chwilę zakosztować prawdziwych luksusów. Jak wyglądają statki wewnątrz można sprawdzić wchodząc w wirtualne zwiedzanie, np. TUTAJ.