Kanapka w dłoń i w drogę… Obiad – czasem coś ze słoika, z torebki czy mrożone, byle głód nasycić. Coraz mniej uwagi przykładamy do wspólnych posiłków, a co dopiero do ich celebracji… Żyjemy szybko i jemy szybko… gubiąc po drodze smaki życia.. Czas to zmienić i w ramach praktykowania slow food przekonać się, ile radości może sprawić wspólne gotowanie. 

Ruch Slow Food  zapoczątkowano w 1986 roku, jako opór przeciwko rosnącej popularności fast foodów. W efekcie wzrostu ich ilości coraz więcej osób zaczęło się niezdrowo odżywiać, a przygotowywanie pełnowartościowych posiłków zyskało łatkę niepotrzebnej i bezsensownej "harówki". Ciesząca się coraz większa popularnością, pozbawiona wartości odżywczych "szybka żywność" zalała świat – w efekcie wiele osób zapomniało, czym jest przyjemność jedzenia, jak ważny jest wspólny posiłek i że to, co jemy, nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. 

Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio zjadłeś spokojnie posiłek bez pośpiechu, TV, komputera…
Jeśli zwykle gotujesz z "torebki"…
Jeśli chcesz odkryć radość delektowania się posiłkiem…
Jeśli chcesz miło spędzić czas w gronie przyjaciół, rodziny…
Jeśli chcesz dobrze się bawić…

Czas zorganizować wspólne gotowanie

Nie wierzysz, że wspólne przygotowanie posiłku to naprawdę wielka frajda? Przekonaj się sam… Wiele razy zdarzało mi się urządzać akcje "Gotowanie" ze znajomymi i uważam, że warto co jakiś czas praktykować takie spotkania kulinarne – to naprawdę integruje i sprawia radość. 

 • Porozmawiaj z bliskimi Ci osobami (choć dalszych znajomych również warto zaprosić) o tym, jak fajnie byłoby się spotkać i coś razem upichcić. Ustalcie dogodny dla większości termin – taki, żeby rzeczywiście nie trzeba było się nigdzie śpieszyć. 
   
 • Zróbcie wspólnie listę propozycji – co chcielibyście ugotować? Może marzy wam się jakaś potrawa, słyszeliście o ciekawym przepisie albo w restauracji jedliście coś wymyślnego? Dzieci również można do tego zaangażować – na pewno również będą miały ciekawe pomysły.
   
 • W  trakcie kupowania potrzebnych składników czytajcie etykiety (unikajcie chemicznego jedzenia), wybierajcie żywność świeżą, ekologiczną (np. od zaufanych rolników, z odpowiednim certyfikatem).
   
 • Ustalcie zasady panujące na spotkaniu – nie narzekamy, nie marudzimy, nie prowokujemy się do kłótni, wszelkie pretensje zostawiamy za drzwiami. Postarajcie się skupić tylko na tym, co dobre w waszym życiu i o tym rozmawiać, cieszyć się tą chwilą bycia razem… Stwórzcie fajną, przyjacielską/rodzinną atmosferę.
   
 • Niech każdy zaangażuje się w gotowanie… Mówi się, że "Gdzie kucharek sześć…", jednak w tym przypadku każdy powinien pełnić jakąś ważną rolę, czuć się potrzebny i mieć swój udział w procesie przygotowania posiłku (nawet gdyby miało to być tylko pokrojenie np. ziemniaka, podawanie warzyw).

 

Proste życie warsztaty

Wejdź na drogę prostego życia – już teraz!

 

 • Postarajcie się zadbać o pięknie nakryty stół, ciekawe ozdoby, fajną muzykę… (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zjeść w ogrodzie – np. rozkładając koc na trawie i uznając, że chcecie mieć coś na kształt pikniku).

Doceń slow food

Jedzenie bez pośpiechu, w gronie bliskich osób – jedzenie pełne kolorów, naturalnych smaków i aromatów, zdrowe i różnorodne… slow food. Pomyśl, ile tracisz za każdym razem, gdy rozpuszczasz w kubku proszek imitujący zupę czy połykasz coś w biegu nie zastanawiając się nawet, co to takiego… Zorganizuj wspólne gotowanie – przekonaj się, że celebrowanie posiłku ma sens. Wpływa pozytywnie na relacje rodzinne i jednocześnie integruje ludzi ze sobą. 

 

Przeczytaj również: 8 nawyków, które jednoczą rodzinę