Pod tajemniczą nazwą chorób psychosomatycznych kryją się wszystkie choroby, w powstawaniu których biorą udział czynniki psychologiczne (głównie emocjonalne). Najczęściej są one wynikiem niewyrażonych, tłumionych lub przeżywanych wielokrotnie emocji takich jak: złość, lęk, frustracja i smutek.

Jak widać są to emocje, których przeważnie nie lubimy i najchętniej wymazalibyśmy je ze swojego świata.  A że nic w przyrodzie nie ginie, jak mówi stara zasada zachowania energii (w zagadnienia fizyki i Einsteina wchodzić nie będziemy – obiecuję :), to coś się musi dziać z emocjami, których nie wyrażamy lub nie chcemy wyrażać. Emocje te zostają w ciele i ujawniają pod postacią różnych dolegliwości i chorób. 

Warto zaznaczyć, że choroby psychosomatyczne nie są tym samym, co tzw. zaburzenia czynnościowe (potocznie zwane nerwicami – zdarza się, że lekarz postawi diagnozę „nerwica serca”). To, co je wyróżnia, to fakt, iż dolegliwości cielesne w przypadku chorób psychosomatycznych są potwierdzone wynikami badań, co oznacza, że z punktu widzenia medycznego naprawdę jesteśmy chorzy.  

Po czym poznać, że moja choroba jest chorobą psychosomatyczną?

Nie jest łatwo stworzyć zestaw punktów, na podstawie których każdy z nas z łatwością mógłby postawić sobie diagnozę: „moja choroba ma podłoże inne niż fizyczne”.
KURSY ONLINE:
8 razy Odporność dla Firm8 razy O
Program stworzony do walki ze stresem
Sprawdź!

Bardzo często nie dostrzegamy związku między dolegliwościami czy też chorobami, na jakie chorujemy, a tym, co się dzieje w naszym życiu emocjonalnym. Możesz podejrzewać, że przyczyny choroby lub dolegliwości tkwią gdzieś głębiej, aniżeli tylko w ciele wtedy, gdy:
  • dolegliwości cielesne są potwierdzone wynikami badań ale leczenie farmakologiczne często nie poprawia twojego stanu 
  • w ostatnim okresie czasu przeżywałeś dużo napięcia i stresu
  • masz w sobie dużo złości, frustracji, smutku i wiesz, że kiepsko sobie z nimi radzisz (na marginesie nie ma w tym nic złego – nie nauczono nas radzenia sobie z emocjami, więc 90% z nas zaczyna tę lekcję od zera 🙂 
  • dolegliwości nasilają się w okresach zwiększonego napięcia i stresu
  • dolegliwości słabną lub całkowicie znikają w okresach spokoju i relaksu 

Które choroby uznano za psychosomatyczne?

Przez lata badań wyodrębniono długą listę chorób, których przyczyn dopatrywano się w psychice człowieka. Należą do nich m.in.: nadciśnienie tętnicze, astma, choroba wrzodowa, atopowe zapalenie skóry, wrzodziejące zapalenie jelit, nadczynność tarczycy, gościec (reumatoidalne zapalenie stawów), niektóre typy otyłości oraz alergia.
 
Warto dodać, że dziś nie ma podstaw, żeby dzielić choroby na takie, których przyczyną jest jedynie ciało i na takie, za które odpowiedzialna jest tylko nasza psychika. Wiadomo już dziś, że sztywny podział na psyche (psychika, dusza) i somę (ciało) jest nie tylko mało użyteczny, ale może być nawet szkodliwy.
 
Leczenie pacjenta z powodu wrzodów żołądka, nie biorąc pod uwagę tego, że pacjent ma stresującą pracę, w której spędza po 12h dziennie i jada posiłki raz na dobę, jest nie tylko nierozsądne, ale i szkodliwe. Dlatego holistyczne (całościowe bez pominięcia którejkolwiek ze sfer) podejście do człowieka jest tym, które wydaje się najwłaściwsze.  
ZOBACZ TEŻ:
Choroby psychosomatyczneChoroby psychosomatyczne – jak im zapobiegać??
Natalia Knap