W ciągu jednej październikowej nocy w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie) zginęło ponad 2 miliony pszczół. To jedno z największych jednorazowych wymarć pszczół w Polsce. Musimy jak najszybciej odbudować pszczelą populację na tym terenie. Żeby to osiągnąć potrzebujemy Twojej pomocy!

Chcemy jak najszybciej odbudować populację pszczół miodnych oraz dziko żyjących owadów zapylających w regionie gminy Wschowa. Jeśli nie zareagujemy, skutki tego zdarzenia będą odczuwane jeszcze wiele lat.

Nie możemy pozostać obojętni wobec tej pszczelej katastrofy. Możemy razem pomóc pszczołom i odbudować wspólnie ich populację na terenie dotkniętym katastrofą. Pszczoły i owady zapylające to fundament naszego ekosystemu. Bez ich zapylania rośliny nie mają jak kwitnąć i wydawać plonów.

Na początku października rozpoczęliśmy akcję „Adoptuj Pszczołę 2”, w ramach której zbieraliśmy fundusze na budowę miejskich ogrodów dla pszczół i ludzi. Zainteresowanie akcją jest ogromne, w ciągu dwóch pierwszy dni zebraliśmy ponad 20 tysięcy złotych. Naszym celem było zbudowanie 12 ogrodów w całej Polsce. Interwencja w Przyczynie Dolnej jest jednak bardzo potrzebna. Dlatego zmieniamy cel zbiórki – od tej pory pieniądze zebrane podczas akcji przeznaczymy na odbudowę pszczelich rodzin w gminie Wschowa.

 

Wejdź na adoptujpszczole.pl i pomóż pszczołom!

 

Odbudowa pszczelich rodzin to misja priorytetowa i najpilniejsza. Pamiętamy też o innych owadach zapylających w tym regionie – one nie mają swoich „rzeczników” w postaci pszczelarzy. Dla ekosystemu są jednak równie ważne jak pszczoły miodne. Kluczowe jest także – w następnej kolejności – takie przeprowadzenie badań, a następnie opracowanie wniosków, żeby maksymalnie ograniczać podobne katastrofy, nie tylko w woj. lubuskim, ale w całej Polsce.

Wiemy, że los pszczół nie jest Polkom i Polakom obojętny, dlatego zachęcamy: pomóżmy wspólnie. Od tysięcy lat pszczoły pracują na naszą korzyść, odwdzięczmy im się! Bez pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających ucierpi cały rejon. Dziko rosnące rośliny oraz ogromna część roślin uprawnych wymagają zapylania żeby mogły kwitnąć oraz wydawać plon. Ucierpi także społeczność Przyczyny, nie tylko pszczelarze ale rolnicy których uprawy zależą od zapylania. Brak owadów zapylających odbije się na całej okolicy – o ile nie ruszymy na pomoc!

 

Źródło: Wykorzystano materiały ze strony: adoptujpszczole.pl