Otyłość jest problemem dotyczącym coraz większej liczby osób. Dążenie do pozbycia się „zbędnych kilogramów” dla wielu z nich stanowi cel w życiu. Niestety często osoby o znacznej otyłości nie są w stanie same poradzić sobie z tym uciążliwym problemem. Z pomocą przychodzi im chirurgia. Istnieje wiele zabiegów, które docelowo zmniejszają łaknienie oraz ograniczają ilość przyjmowanych pokarmów.

Dla większości osób dotkniętych tym problemem jest to przyczyna wielu kompleksów i może prowadzić niekiedy do wycofania społecznego, a przede wszystkim problemów zdrowotnych.

Współczesna chirurgia przychodzi z pomocą ludziom walczącym z nadwagą i otyłością. Specjalista w tej dziedzinie – prof. dr hab. med. Wiesław Tarnowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego CMKP w Warszawie – zwraca uwagę na fakt, iż zabiegi te powinny przechodzić osoby tylko i wyłącznie ze sporą otyłością. O tym, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu leczenia otyłości decyduje lekarz, po szeregu konsultacji. On również podejmuje decyzję co do metody, jaka zostanie zastosowana.

 

Wśród metod chirurgicznych leczenia otyłości, nazywanych inaczej operacjami bariatrycznymi możemy wyróżnić:

 

  •  By-pass żołądkowy – to zabieg, który polega na wytworzeniu z górnej części żołądka niewielkich rozmiarów zbiornika (pouch). Zostaje on później bezpośrednio połączony z dalszym odcinkiem jelita cienkiego. Operację wykonuje się przy użyciu laparoskopu. Przewód pokarmowy zostaje tak zmodyfikowany, iż powstały pouch szybko się wypełnia i ogranicza ilość spożywanego pokarmu. Leczenie tą metodą może prowadzić do utraty masy ciała nawet do 85 % i to już w ciągu pierwszego roku. By-pass jest rozwiązaniem dla osób otyłych (BMI powyżej 35 ale poniżej 50) z chorobą cukrzycową.
     
  • Balon – zabieg przeprowadzany również za pomocą laparoskopu. Polega on na tym, że do żołądka wprowadzany jest pusty silikonowy worek. Worek ten wypełnia się odpowiednią ilością roztworu soli fizjologicznej. Tak wprowadzony balon uciska ściany żołądka zwiększając uczucie sytości. Zauważalne efekty osiągane tą metodą to utrata około 20 kg w przeciągu pół roku. Po tym czasie balon usuwa się. Ważne jest, aby w czasie kuracji oraz po jej zakończeniu stosować niskokaloryczną dietę, a także wykonywać ćwiczenia fizyczne.
     
  • Opaska – w metodzie tej na żołądek nakładana jest silikonowa opaska, która dzieli go na  dwie części. W konsekwencji tworzą się dwa tzw. „zbiorniczki żołądkowe”. W pierwszym mieści się mało jedzenia, co powoduje uczucie sytości, nawet po zjedzeniu niewielkiego posiłku. Metoda ta pozwala na schudnięcie nawet do 30 kg w ciągu roku po przebytym zabiegu. Po założeniu opaski na żołądek, należy przestrzegać specjalnej, półpłynnej diety. Opaskę zdjąć można w każdej chwili.
     
  • Mankietowa resekcja żołądka – zabieg polega na zmniejszeniu nawet do 70 % objętości żołądka poprzez wycięcie jego fragmentu z użyciem laparoskopu. Żołądek po przeprowadzonej operacji nie wydziela hormonu odpowiedzialnego za łaknienie. Wykonanie zabiegu tą metodą gwarantuje utratę około 60 % masy ciała. Po operacji bardzo ważne jest, aby przez resztę życia pacjent przestrzegał diety. Jeżeli pomimo wykonanego zabiegu, po upływie kilku lat, obserwuje się powrót wagi, można wykonać by-pass żołądkowy.
     
  • Wyłączenie żółciowo-trzustkowe – to bardzo rzadko wykonywany zabieg bariatryczny. Ten rodzaj operacji polega na usunięciu ponad 60 % żołądka oraz podzieleniu jelita cienkiego na 3 części. Dwie z nich łączy się ze sobą tworząc trzecią w kształt litery Y. Pierwsza biegnie od zmniejszonego żołądka, do którego jest przez nią transportowane jedzenie, druga zaś łączy się z przewodami żółciowymi i trzustką i jest ona drogą soków trawiennych. Obie części łączą się przed ujściem jelita cienkiego do jelita grubego. W trzecim odcinku następuje właściwy proces trawienia. Po przeprowadzonej operacji zmienia się bieg jelita cienkiego, co powoduje z kolei zmniejszenie absorpcji wartości odżywczych. Zmniejszenie żołądka natomiast powoduje, że ilość przyjmowanego pokarmu ulega znacznemu zredukowaniu. Połączenie metod powoduje, że pacjenci tracą zbędne kilogramy. Po wykonanej operacji ważne jest, aby pacjent regularne, co kilka miesięcy badał krew oraz przyjmować dodatkowe suplementy witaminowe, ponieważ wchłanianie substancji odżywczych ulega drastycznemu zmniejszeniu. Wyłączenie żółciowo-trzustkowe czasami wykonuje się jako trzecia operacja, w przypadku gdy resekcja rękawowa lub by-pass żołądkowy nie spowodowały uzyskania odpowiednich efektów.

 

Oferowana różnorodność zabiegów chirurgicznych w zakresie leczenia otyłości sprawia, że lekarz ma szansę na indywidualnie do pacjenta dobranie najlepszej z nich. Należy jednak pamiętać, że aby utrzymać efekty uzyskane dzięki chirurgii i zapobiec powrotowi do otyłości konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety oraz utrzymanie aktywności fizycznej.

 

Źródło: Tourmedica