Główną przyczyną hemoroidów jest zła dieta i siedzący tryb życia. Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał z powodu hemoroidów wie, że kluczowe w diecie jest spożywanie produktów bogatych w błonnik oraz picie dużej ilości płynów, jak woda, soki owocowe czy klarowne zupy. Spójrzmy, jaka dieta pomoże nam rozwiązać bolesny problem hemoroidów, i czego powinniśmy unikać, żeby nie pogorszyć objawów.
Są dwa rodzaje błonnika. Pierwszy to błonnik rozpuszczalny w wodzie. Tworzy pulchny żel, który osadza się na ściankach przewodu pokarmowego i nie pozwala na osadzanie się resztek pokarmu. Drugi to błonnik nierozpuszczalny w wodzie. Powoduje on jednak, że pokarmy bogate w ten rodzaj włókien zwiększają swoją masę w przewodzie pokarmowym, daje uczucie sytości i przyczynia się do bardziej regularnych wypróżnień. To ten rodzaj błonnika oddziałuje na ścianki jelita wpływając na polepszenie perystaltyki. Najlepiej więc, jeśli spożywane produkty zawierają obie formy błonnika.
CO JEŚĆ W DIECIE HEMOROIDOWEJ
Warzywa strączkowe
Wydawać by się mogło, że to te warzywa wpływają właśnie na powstawanie gazów i zaparć i nie są wskazane w diecie hemoroidalnej. Jeśli osoby cierpiące na hemoroidy będą jednak pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, błonnik zawarty w fasoli, soczewicy, ciecierzycy czy soi będzie miał zbawienny wpływ na złagodzenie przykrych objawów. Już pół szklanki fasoli pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na błonnik.
Pełnoziarniste produkty zbożowe
Zamień biały chleb i makarony na wersje z mąki pełnoziarnistej, gryczanej, kukurydzianej lub żytniej, aby zwiększyć ilość dostarczanych organizmowi nierozpuszczalnych włókien. Tych rozpuszczalnych dostarczy gotowany owies i jęczmień, na przykład w postaci płatków. Otręby owsiane lub kiełki pszenicy świetnie spełnią swoją rolę w sałatkach i zupach. Nie zapominaj o grubej kaszy, dzikim ryżu i pestkach dyni i słonecznika.
Świeże owoce i warzywa
Owoce i warzywa to zawsze świetny wybór, najlepiej jeśli jesz je razem ze skórką. Pod skórką jabłek, gruszek, śliwek czy ziemniaków powstaje nierozpuszczalny błonnik, a także flawonoidy, które są bardzo pomocne przy łagodzeniu objawów krwawienia hemoroidalnego, ponieważ mają działanie antybakteryjne oraz uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. Flawonoidy obecne są w kolorowych owocach i warzywach, takich jak jagody, winogrona, pomidory czy kapusty. Dodawaj je do różnego rodzaju potraw, a słodkie desery zamień na świeże owoce lub te suszone, jak figi, morele czy daktyle.
Zioła
Niektóre zioła mają w przypadku hemoroidów działanie kojące. Należą do nich skrzyp, pokrzywa, czarny bez i podbiał. Najlepiej zrobić z nich napar, który będzie miał działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wspomagające krążenie krwi.
CZEGO NIE JEŚĆ PRZY HEMOROIDACH
Produkty, które nie zawierają błonnika powodują niekorzystne w hemoroidach zaparcia, należy więc eliminować je z diety. Unikaj białego pieczywa, sera, cytrusów, czerwonego mięsa, produktów smażonych i pieczonych oraz ostrych przypraw. Z diety powinny zniknąć też czekolada, kakao, mocna czarna herbata, kawa, alkohol, napoje słodzone i gazowane. Trzeba również uważać na sól. Sód zawarty w soli zatrzymuje wodę w organizmie, co wpływa na zwiększenie ciśnienia w żyłach, również tych w okolicach odbytu, gdzie pojawiają się hemoroidy.
Najlepiej przyzwyczaić się do gotowania na parze oraz wyrobić w sobie nawyk jedzenia częściej, ale mniejszych porcji.