Czarna Pantera przeważnie świetnie wygląda. Fitness, zadbane paznokcie, ciągłe diety i nieskazitelna fryzura. Na zewnątrz wygląda to jak dbanie o swoje ciało, a w rzeczywistości to tresura, by być coraz lepszą, piękniejszą od koleżanek, zamiast być po prostu sobą. Dyscyplina dla ciała, by nie było sobą. Brak przyzwolenia na bolący okres, słaby dzień w pracy czy wyjście do sklepu bez makijażu, to jej codzienne smagnięcia batem po plecach. Współczesne autoniewolnictwo.
Od pradawnych czasów ludzie, połączeni z rytmem natury, ukazują w baśniach, przypowieściach i pieśniach prawdy o człowieku. Niektóre plemiona pracują ze Zwierzętami Mocy jako przewodnikami na drodze życiowej. To dawna metoda szamańska, z której można korzystać także we współczesnym świecie. Ich mocą i mądrością zainspirowała się Dora Rosłońska, która w książce „Przebudzenie Lisicy. Uświadomienie kobiecości dzięki Zwierzętom Mocy” pokazuje współczesnym kobietom schematy myślowe, jakimi żyją zapominając o tym, co w nich jest piękne, odważne i mocne. Jeden z rozdziałów poświęcony jest właśnie archetypowi Czarnej Pantery.
Kim jesteś Pantero?
Ten krótki kwestionariusz pozwoli Ci sprawdzić czy w ogóle masz coś wspólnego z archetypem Czarnej Pantery. Bo możesz być zupełnie innym Zwierzęciem Mocy.
- Oceny, certyfikaty i wszelkie świadectwa sprawdzające Twoje umiejętności są dla Ciebie ważne. Są dla Ciebie dowodem na to ile osiągnęłaś i co potrafisz.
- Nie pozwalasz sobie na chwilę słabości. Słabość według Ciebie to domena ludzi bez ambicji, a Ty masz jasno wytyczone cele. Szkoda czasu na marudzenie i mazgajstwo.
- Lubisz porównywać siebie z innymi, bo w tej konkurencji wychodzisz zwycięsko. Dużo pracowałaś i dużo osiągnęłaś. Więcej niż inni. Dobrze się z tym czujesz.
- Lubisz od rana wyglądać zjawiskowo. Pomagają Ci w tym diety i zaufane spa. Nie pozwalasz swojemu ciału na niedoskonałości.
- Nie do końca ufasz ludziom. Uważasz, że życie to dżungla i warto być zawsze przygotowanym na atak.
- Jesteś perfekcjonistką w każdym calu. Lubisz to, czujesz się wtedy panią sytuacji.
- Mężczyźni nie spełniają Twoich oczekiwań, więc nie traktujesz ich zbyt poważnie.
Rozpoznaj przekonania, którymi żyjesz
Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco na minimum dwa pytania czytaj dalej, co ma Ci do powiedzenia Czarna Pantera. Bo sposób w jaki myślisz, żyjesz, oddychasz może być zaprogramowany w Twojej głowie od bardzo dawna. I nie ma w tym żadnej winy. Jest to jedynie kolej rzeczy, którą w każdym momencie możesz odwrócić. Uświadom sobie, czy żyjesz według schematu. Odpowiedz sobie na pytanie, czy ten schemat Ci odpowiada.
Wiele z przekonań jak unikanie rozmów o uczuciach, perfekcjonizm, brak pozwolenia na słabość nabrałaś w dzieciństwie karmiona konkretnymi opiniami i komentarzami z zewnątrz: od rodziców, w szkole, potem w pracy. Dora Rosłońska w bardzo czytelny sposób opowiada jak kształtowało się widzenie świata dziewczynek – Czarnych Panter już od najmłodszych lat:
„Czarne Pantery są zwykle kobietami mocno pożądanymi w korporacjach, na wysokich stanowiskach. Dlaczego? Bo są silne i z determinacją dążą do celu.” – czytamy w książce Dory Rosłońskiej. – „Czarna Pantera , jako dziecko, zawsze była sama ze swoimi słabościami i wątpliwościami. W chwilach dziecięcych smutków nie dostawała wsparcia i przytulenia. „Nie zawracaj mi głowy. Przestań się mazać.” – słyszała w takich momentach i zamiast ciepła i wsparcia odczuwała wokół zimę i mróz. Smutki i wątpliwości wydawały się jej wtedy nie na miejscu. Zaczęła traktować je jak coś, czego należy się wstydzić. Dowody uznania dostawała jedynie za to, czego dokonała. Za dobre stopnie, świadectwo z paskiem, kolejny dobrze zdany egzamin. Więc jest przekonana, że na miłość trzeba zapracować, że kocha się za coś. Dlatego Czarna Pantera od dziecka ma mocne parcie na wiedzę, stanowiska, tytuły, które mają potwierdzać jej wartość. Poczucia własnej wartości nie szuka w sercu, ale na papierze. Notorycznie udowadnia – sobie i innym – swoją wiedzę i wartość licznymi certyfikatami. W pracy haruje od rana do wieczora, by udowodnić swoją naturę Pantery – dostojnej, doskonałej, stojącej na szczycie w hierarchii dżungli.
Czarna Pantera to perfekcjonistka, która nie pozwala sobie na ludzkie błędy. Wytresowana w dzieciństwie, wymazuje każdą porażkę jeszcze większą pracą i dyscypliną. Nie daje sobie prawa do błędu – tak naturalnej cechy człowieka.
Kobieta Czarna Pantera, we własnej miejskiej dżungli, wytyka bądź komentuje czyjeś słabości. Takie zachowanie u kobiety Czarnej Pantery wynika z jej strachu przed własnymi słabościami, na które nie daje sobie prawa. Szuka ich w innych, by ukryć własne. Jako dziecko chwalone za dobre stopnie i osiągnięcia, nie potrafi zmierzyć się z czymś tak ludzkim, jak błąd, porażka, pomyłka, słabość. Błędy i słabości uczą nas prawdy o nas samych, trzeba tylko przyjąć je, poznać i wyciągnąć z nich wnioski. Nie wypierać, ale przyjąć z pokorą, ciekawością i uważnością na ludzką naturę. Z miłością do siebie.
Kiedy w bliskiej relacji Czarnej Pantery z mężczyzną czy dziećmi pojawi się słabość, Czarna Pantera odsuwa się na bezpieczną odległość. Nie wie, jak kogoś wesprzeć i czuje się wtedy bezradna. Boi się w to wejść, by zmierzyć się z prawdą o sobie, z własną miłością do drugiego człowieka. Po to tu jesteśmy, by obdarzać się miłością i wsparciem w momentach zwątpienia, utraty sensu życia. Jedyne, co potrafi w takich momentach Czarna Pantera to zlekceważyć problem i powtórzyć dobrze jej znane słowa: nie zawracaj mi głowy, przestań się mazać”.
Bunt wobec ojca
Czarna Pantera doskonale wytłumaczy Ci Twoje niepowodzenia na gruncie damsko – męskim. Oczekujesz od mężczyzn wiele, tak jak od siebie. Niestety żaden z nich nie potrafi ich spełnić twoich oczekiwań. Skąd w Tobie takie przekonanie? Według Dory Czarna Pantera czuje do ojca żal i bunt. Jest rozczarowana jakością męskiej energii, której od niego doświadcza. Jeży się na obecność męskiej energii i trzyma bezpieczny dystans. „Czarna Pantera ma mocno zniekształcony obraz mężczyzny w swoim życiu. W głębi siebie ma żal do niego, bo zbyt mocno kontrolował jej seksualność, dojrzewanie i transformację w kobietę. Taki ojciec rzadko potrafił okazać miłość słowem i przytuleniem, bo sam był wbity w schemat odgrywania poważanego dorosłego. Nie doświadczył ciepłego dotyku od swojej mamy. Taki mężczyzna w rzeczywistości boi się kobiecości i nie pozwala swojej córce, żonie czy siostrze stać się silną kobietą. Ze strachu, że przewyższy go swoją mocą, bo tak bardzo nie wierzy we własną wartość. Umniejszając jej sens istnienia kpiącym słowem, agresją czy finansową zależnością, kontroluje jej działania, uniemożliwiając rozwój kobiecych mocy. […] Swoim działaniem mocno wchodzi w przestrzeń kobiecości Czarnej Pantery, która zmuszona jest bronić się oziębłością, agresją czy ucieczką – w naukę, pracę, inny związek, podróże z dala od domu. Ale nie ma w tym winy żadnej ze stron. Ojciec Czarnej Pantery był kiedyś synem Czarnej Pantery. „
Na obraz ojca i mężczyzn w percepcji kobiet z tego archetypu mają wpływ doświadczenia i komentarze poprzednich pokoleń. Wzajemne nagadywanie na partnerów i wyliczanie pretensji przy kawie wbija się w świadomość dziewczynek, które potem nie są w stanie zaufać mężczyźnie, a w głowie budują sobie idealnego księcia z bajki, niedościgniony ideał, któremu żaden z partnerów nie jest w stanie sprostać. Wynika to z wysokich oczekiwań Czarnej Pantery nie tylko wobec mężczyzn ale i wobec siebie. Bo perfekcjonizm to skaza na futrze tego Zwierzęcia Mocy.
Relacje z kobietami
Czarna Pantera nie ufa nie tylko mężczyznom. Kobiety również trzyma na dystans. Wynika to z jej nieufności względem własnej kobiecości. A spowodowane to jest ciągłą rywalizacją wpajaną dzieciom od dziecka. Po takiej tresurze młoda kobieta zawsze, mimowolnie, staje w szranki z kobietą stojącą obok niej. „Jestem od niej ładniejsza, grubsza, mam lepszą torebkę, a jej sukienka doprowadza mnie do szału”. Czarna Pantera wciąż porównuje, ocenia, stawia siebie w hierarchii. W takich relacjach nie ma miejsca na szacunek i zaufanie oraz wzajemną pomoc. Brakuje w tym akceptacji. Akceptacji samej siebie. I wracamy do punktu wyjścia tego artykułu. Mała dziewczynka kochana za stopnie i świadectwa, zbywana kiedy jest jej smutno, nie zaakceptuje siebie w całości. Chyba że postanowi wyjść ze schematu, w którym żyła i pokocha siebie bezwarunkowo.
Powrót do siebie
Jeśli odkryłaś w sobie Czarną Panterę, bądź z siebie zadowolona. Dała Ci ona dużo mocy i determinacji, którą teraz możesz wykorzystać, by stworzyć swój świat na nowo. Z nowymi jakościami, które nie wynikają z braku miłości w dzieciństwie i braku poczucia własnej wartości. Z nowymi jakościami opartymi na stopniowej akceptacji siebie całej. Bo wiesz, że jesteś silna i wszystko możesz. Zrób teraz coś dobrego dla siebie. Zaakceptuj, że masz prawo do błędu, do słabości i – co ważne – radości. Bycie poważnym i poważanym jest nudne. Nie uważasz? Odkryj w sobie na nowo dziewczynkę, którą byłaś zanim stałaś się Czarną Panterą. Jakie to może być Zwierzę Mocy? Wiewiórka, która z ciekawości wchodziła na drzewo i wszystko ją cieszyło? A może Mysz, która doskonale urządzała przyjęcia i świetnie pomagała babci w kuchni? A może Wilczyca biegająca wciąż po lesie, pachnąca wiatrem i wolnością samotnych wędrówek? Przyjrzyj się sobie na nowo. Co ukryłaś pod futrem Czarnej Pantery? Jakiem marzenia, jakie uczucia i smutki. Bądź w tym szczera, bo jedynie szczerość ze sobą da Ci odpowiedzi na Twoje pytania.
Jeśli chcesz odkryć siebie z pomocą Zwierząt Mocy sięgnij po książkę Dory Rosłońskiej. Bo mamy w sobie wiele archetypów i warto je poznać, by odkryć prawdę o sobie.
Autorka: Maja Lenart