Dawno, dawno temu, gdy nikt nie słyszał jeszcze o Barbie i klockach Lego – na świecie królowały gałgankowe lalki.
Miały duże guzikowe oczy, włóczkowe włosy i kolorowe spódniczki. Skąd pochodziły? Nie moi drodzy, nie ze sklepu. Rodzin często nie było stać na podstawowe produkty, a co dopiero drogą zabawkę, którą uważano za przejaw luksusu.
Późną nocą, gdy już mamom udało się uporać ze wszystkimi obowiązkami, siadały przy świecy lub lampce naftowej i ze ścinków materiałów, resztek włóczki szyły ZABAWKĘ. Nie zawsze była to lalka, czasem wychodził miś, innym razem poduszka – przytulanka. Podarunek taki dziecko traktowało jak największy skarb.
Zabawka stawała się towarzyszem i powiernikiem trosk. Była przyjacielem i symbolem miłości matki do dziecka – miała „duszę”.
Dziś w dobie gumy, plastiku i wszechobecnymi na rynku tanimi zabawkami – trudno, aby lalka czy pluszak miał taką wartość sentymentalną, jak kiedyś… Jednak, mimo to, czy nie warto choć jeden raz odtworzyć w domu powszechną kiedyś praktykę? Wspólna praca nad stworzeniem bohatera dziecięcej wyobraźni, może stać się niezapomnianym przeżyciem, a wykonane „dzieło” – pamiątką czasów dzieciństwa.
Jak zacząć?
- Opowiedzcie dziecku o pomyśle zrobienia zabawki według jego własnego pomysłu.
Technika wykonania uzależniona jest w znacznej mierze od posiadanych przez was umiejętności – szycie ręczne, na maszynie, robienie na drutach, szydełkowanie – każda metoda stworzenia zabawki da inny efekt.
Wspólnie z dzieckiem narysujcie projekt i zaplanujcie z czego wykonacie zabawkę.
- Przygotujcie kawałki różnych materiałów, włóczkę, guziki, kolorowe wstążki, watę.
- Prace, które dziecko może wykonać samo warto mu powierzyć – np. starsze dzieci mogą wycinać z materiału narysowane wcześniej kształty; młodsze chętnie wybiorą kolor włóczki na włosy lub tasiemkę, z której powstanie kokardka.
Życzę, aby wspólna praca przyniosła wiele frajdy, a jej efekt przerósł najśmielsze oczekiwania:)
Zanim zabierzecie się za twórcze działania, polecam zapoznanie się z ciekawym filmikiem instruktażowym:
Zapraszam również do podziwiania ręcznie wykonanych zabawek 🙂 Pochodzą one z – http://www.pakamera.pl