Zwykle nie postrzegamy cukru jako czegoś bardzo groźnego. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że jego nadmierne spożywanie prowadzi do otyłości oraz problemów z próchnicą. Sprawa jest jednak bez porównania groźniejsza.
Cukier jest jednym z najbardziej popularnych i zarazem wyjątkowo niebezpiecznym składnikiem naszych potraw. Dodajmy – składnikiem całkowicie bezużytecznym w formie, w jakiej go spożywamy (ciało przekształca w glukozę inne produkty, jeśli tylko potrzebuje energii).
Z fizjologicznego punktu widzenia, nie potrzebujemy cukru wcale. Profesor John Yudkin, autor książki "Pure, White and Deadly" (Czysty, biały i śmiertelnie niebezpieczny") mówi: "Całość zapotrzebowania naszego ciała na składniki mineralne, może być całkowicie zaspokojona, bez spożywania nawet jednej łyżeczki cukru w jakiejkolwiek formie".
Bała trucizna
Cukier to "puste" kalorie, które gdy nie zostają zutylizowane, przekształcają się w tłuszcz i podlegają zmagazynowaniu w naszym ciele. Nie zawiera żadnych składników odżywczych, wręcz przeciwnie – ważne składniki naszego pożywienia są zużywane przy jego metabolizmie – więc jeszcze "wyciąga" z nas składniki odżywcze.
Nadmierna ilość cukru ma wpływ na każdy narząd w organizmie. Początkowo jest magazynowany w wątrobie w formie glukozy (glikogenu). Ponieważ pojemność wątroby jest ograniczona, dzienny pobór cukru rafinowanego (powyżej wymaganej ilości naturalnego cukru) szybko powoduje, że wątroba rozszerza się jak balon. Kiedy wątroba jest wypełniona do swojej maksymalnej objętości, nadmiar glikogenu powraca do krwi w postaci kwasów tłuszczowych. Są one przenoszone do każdej części ciała i magazynowane w najmniej aktywnych obszarach: brzuch, pośladki, piersi i ud.
Gdy te stosunkowo nieszkodliwe miejsca są całkiem wypełnione, kwasy tłuszczowe są następnie rozprowadzane do aktywnych narządów, takich jak serce i nerki. Te zaczynają zwalniać; w końcu tkanki ulegają degeneracji i zmieniają się w tłuszcz. Całe ciało odczuwa wpływ ich obniżonej zdolności działania.
Nadmierne spożycie cukier ma silny negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania mózgu jest kwas glutaminowy, żywotny składnik znajdujący się w wielu roślinach. Witaminy B odgrywają główną rolę w podziale kwasu glutaminowego na antagonistyczne-dopełniające składniki, które generują reakcje mózgu takie jak "działanie" lub "kontrola". Witaminy B są wytwarzane między innymi przez symbiotyczne bakterie, które żyją w naszych jelitach. Kiedy spożywamy codziennie rafinowany cukier, bakterie te marnieją i umierają, co powoduje spadek naszego zasobu witaminy B. Nadmiar cukru powoduje senność i drastyczny spadek naszej zdolności oceny i zapamiętywania.
Spożycie cukru wpływa bezpośrednio lub pośrednio na:
– nadaktywność, niepokój, problemy z koncentracją
– powoduje próchnicę
– obniżenie odporności organizmu
– otyłość
– cukrzycę
– kamienie i uszkodzenia nerek
– zakłóca przyswajanie wapnia i magnezu
– może powodować raka odbytu, prostaty, piersi
– zakażenia grzybicze
– osłabia wzrok
– powoduje nadkwasotę
– powoduje osteoporozę
Cukier w naszych domach
Jak to się dzieje, że substancja, która jest trucizną, jest postrzegana jako jedna z grup żywieniowych? Jak to się dzieje, że coś, co nie powinno być spożywane wcale lub w najgorszym wypadku sporadycznie, pojawia się na naszym stole codziennie?
Wydaje ci się, że nie w Twoim domu? Że nie podajesz swoim dzieciom cukru? Błąd.
Cukier znajduje się w prawie każdym przetworzonym produkcie lądującym na naszym stole. Przemysł spożywczy pakuje go do prawie wszystkiego, bo oferuje lepszy smak, dłuższe życie produktu na półce sklepowej i zwiększenie jego masy – a wszystko to za grosze.
Zbyt wiele mamy na rynku produktów nie zawierających jakichkolwiek składników odżywczych, za to pełnych dodatków chemicznych, barwników, utrwalaczy, cukru, asparganu, czy MSG. Przykładowo jedna puszka napoju gazowanego to średnio 5-6.5 łyżeczek cukru!
Cukier w szkole
Cukru nie dodaje się do jedzenia celem wzbogacenia jego wartości odżywczych w składniki mineralne – bo ich po prostu nie ma! Często producenci mówią w reklamach na temat "energii" jaką dany produkt daje dziecku. Nie daj się zwieść! Dzieci nie potrzebują innej energii niż ta, jaką dostają w normalnym pożywieniu.
Nauczyciele doskonale wiedzą co znaczy ta szeroko reklamowana "energia". Wystarczy, że dzieci zjedzą po batoniku przyniesionym z domu i chwilę później zaczyna się w klasie prawdziwe szaleństwo. Dzieciom gwałtownie podnosi się poziom cukru we krwi. Trzustka reaguje natychmiast uwalniając do krwi insulinę, powodującą spadek poziomu cukru. Skutek? Zmęczenie i podirytowanie. I potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego. Czy to "energia"? Nazwałabym to raczej uzależnieniem..
Jak unikać cukru?
Czytaj etykietki produktów, zanim coś kupisz. Jeżeli cukier pojawia się jako jeden z pierwszych składników wymienionych na opakowaniu – znaczy to, że w produkcie jest go bardzo dużo.
Sztuczne słodziki nie są rozwiązaniem!
Bezpieczeństwo spożywania prawie wszystkich sztucznych słodzików zostało obecnie zakwestionowane w wielu krajach. Można by polemizować co jest dla nas gorsze – cukier, czy jego substytuty… Szczególnie aspartam produkowany przez koncern Monasanto jest ostatnio oskarżany o zwiększenie ilości przypadków raka mózgu w ostatnich latach.
Jak wyeliminować cukier?
Istnieje zależność pomiędzy spożyciem mięsa i cukru. Jeśli jesz mięso, potrzebujesz również cukru i odwrotnie. Według Williama Duffy ("Sugar Blues") różnica pomiędzy uzależnieniem od cukru, a uzależnienia od narkotyków jest niewielka. Oto kilka sugestii, które pomogą ci się uwolnić od "cukrowego" nałogu:
– jeśli chcesz zmniejszyć ilość spożywanego cukru lub go wyeliminować, ogranicz również ilość mięsa w codziennej diecie
– przed każdym posiłkiem zjedz trochę imbiru
– uzupełniaj dietę w chrom i wanad
– nie jedz skoncentrowanego słodziku w trakcie śniadania
– jedz śniadanie jak najpóźniej, rozpoczynając owocami
– nigdy nie spożywaj owoców wraz z resztą jedzenia
– poznaj kilka nowych produktów, które mają subtelny słodki smak pochodzący z naturalnych cukrów
– poszerz swoja wiedzę odnośnie zgubnych skutków spożywania cukru czytając artykuły na ten temat
Pomyśl o zdrowiu
Następnym razem, gdy sięgniesz po cukier, pomyśl jaką krzywdę wyrządzasz tym sobie, swojemu organizmowi. Czy naprawdę chwila "słodyczy" jest tego warta?
Napisano na podstawie:
– "Pure, White and Deadly" prof. John Yudkin
– "Sugar Blues. Zniewoleni przez cukier” Wiliam Dufty
– raport "Consumer Assotiation of Penang"