W przypadku wielu produktów spożywczych przechowywanie w lodówce jest koniecznością. Są jednak i takie, którym trzymanie w chłodzie wręcz szkodzi. Zobaczcie, których produktów nie należy wkładać do lodówki.
20 produktów, których nie musisz przechowywać w lodówce
Ziemniaki
Zimna temperatura rozbija skrobię w ziemniakach, przez co pogarsza się ich smak i struktura. Najlepiej przechowywać je w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, w opakowaniu umożliwiającym "oddychanie."
Pomidory
Przechowywanie pomidorów w lodówce powoduje, że tracą smak i pogarsza się ich struktura. Chłód lodówki zatrzymuje proces dojrzewania, co z kolei nie pozwala im na osiągnięcie odpowiedniego smaku i aromatu. Najlepiej trzymać pomidory w koszyku na blacie.
Cebula
Całe cebule nie lubią zimna, a tym bardziej wilgotności, jaka panuje w lodówce. Mogą wtedy pleśnieć i mięknąć. Surowa, niepocięta cebula powinna "oddychać". Do lodówki należy wkładać cebulę obraną czy pociętą, najlepiej w zamkniętym pojemniku.
Czosnek
Mocny aromat zachowamy przechowując czosnek w chłodnym, suchym i "oddychającym" pojemniku. Umieszczenie czosnku w lodówce przyśpiesza jego kiełkowanie, może również powodować pleśń i sprawić, że będzie miękki. Po rozerwaniu główki ząbki czosnku najlepiej zużyć w ciągu 10 dni.
Jabłka
Zawsze warto mieć w domu jabłka – są smaczne i zdrowe. Najlepiej przynieść do domu tyle, ile zjemy do dwóch tygodni – wtedy nie będzie potrzeby przechowywania ich w chłodzie i nie stracą na smaku i wartości.
Gruszki
Czy wiedzieliście, że gruszki nie dojrzewają na drzewie? Właśnie tak, najlepiej dojrzewają na kuchennym blacie w temperaturze pokojowej. W ten sposób osiągają soczysty i słodki smak. Należy więc unikać chłodzenia niedojrzałych gruszek, ponieważ to spowolni proces ich dojrzewania.
Bakłażany
Bakłażany należy przechowywać w temperaturze pokojowej, ale nie bezpośrednio wystawione na działanie słońca. Przechowywanie bakłażana w lodówce może pogorszyć zarówno smak, jak i strukturę warzywa. Bakłażan powinien być trzymany oddzielnie, ponieważ jest wrażliwy na wydzielany przez wiele warzyw i owoców przyspieszający dojrzewanie etylen.
Awokado
Kremowy smak najbardziej można docenić w temperaturze pokojowej. Twarde awokado szybciej dojrzeje na kuchennym blacie. Do lodówki włóż tylko dojrzałe awokado, którego nie chcesz od razu użyć.
Owoce z pestką
Brzoskwinie, morele, nektarynki, śliwki – najlepiej dojrzeją w temperaturze pokojowej. Chłód lodówki niszczy strukturę owocu. W lodówce możesz umieścić owoce dojrzałe, których nie chcesz zużyć od razu.
Banany
Banany najlepiej zachowują składniki odżywcze w temperaturze pokojowej, dlatego nie powinny być umieszczane w lodówce. Zimne temperatury spowalniają proces dojrzewania bananów, a wilgotność i ciemność lodówki ułatwiają gnicie.
Dynie
Dynie nie powinny być umieszczane w lodówce. Należy je przechowywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu, jak spiżarnia.
Owoce cytrusowe
Owoce cytrusowe dojrzewają w temperaturze pokojowej, trzymanie ich w lodówce hamuje ten proces. Chłód lodówki źle wpływa na te owoce, ponadto absorbują one zapachy innych produktów.
Zielone ogórki
Niska temperatura przyspiesza gnicie skórki na ogórku, dlatego najlepiej przechowywać go w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.
Marchewki
Również marchewki szybciej psują się, jeśli są przechowywane w lodówce. Marchew należy przechowywać w ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego.
Papryka
Papryka powinna być przechowywana poza lodówką, w suchym i chłodnym miejscu, aby dłużej zachowała świeżość i soczyste kolory.
Miód
W lodówce miód może się krystalizować. Aby był idealnie gładki, należy przechowywać go w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Miód to naturalnie konserwowana żywność, więc nie potrzebuje dodatkowej pomocy.
Kawa
Kawa wymaga przechowywania w chłodnym i ciemnym, a szczególnie suchym miejscu – wilgoć obecna w lodówce nie pomaga. Dodatkowo, kawę należy trzymać w szczelnie zamkniętym pudełku.
Orzechy
Chłodne temperatury pomagają zapobiegać jełczeniu orzechów, ale jednocześnie tłumią orzechowy posmak. Łuskane orzechy mogą również absorbować inne zapachy czające się w lodówce. Dobrze przechowywać orzechy w suchym, chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej szklanym. Jeśli chcesz przechowywać orzechy bardzo długo, rozważ ich zamrożenie.
Oliwa z oliwek
Przechowywanie oliwy z oliwek w lodówce spowoduje, że stwardnieje. Trzymaj oliwę z oliwek w ciemnym, chłodnym miejscu, w przeciwnym razie uzyska ona prawie gęstość masła.
Masło orzechowe
Przechowywanie masła orzechowego w lodówce spowoduje jego twardnięcie i wysuszenie. Dzięki trzymaniu w ciemnym i suchym miejscu, np. w szafce kuchennej, masło orzechowe będzie gładkie, miękkie i gotowe do smarowania.