Stres w szkole, w domu, w pracy – jednym słowem wszędzie. Dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych bez względu na styl życia, wykształcenie czy pozycję społeczną. Przejawia się w różnym natężeniu i różnymi negatywnymi skutkami dla naszego zdrowie. Problem stale rośnie, bo rośnie tępo życia oraz wymagania jakie stawiane są przed współczesnym człowiekiem.
Im większa odpowiedzialność, presja, nagromadzenie problemów do rozwiązania – tym większe napięcie, które nie mając ujścia, wpływa destrukcyjnie na nasz organizm i psychikę.
Gdybyśmy w sali pełnej ludzi poprosili – Niech podniesie rękę ten, kto wie czym jest stres i odczuł na własnej skórze jego negatywny wpływ – prawdopodobnie wszyscy by ją podnieśli. Dlaczego? Ponieważ stres stał się czymś tak powszechnym, jak tlen, którym oddychamy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z jego istnienia i odczuwamy skutki m.in. w postaci bólu głowy, kręgosłupa, skoków ciśnienia, bezsenności, pogorszenia nastroju oraz wiele innych, o których czasem nie pomyślimy nawet, że to „wina nerwów”.
Co by było jednak w sytuacji, gdyby w tej samej sali padło pytanie – Kto wie, jak radzić sobie ze stresem? Jak minimalizować jego wpływ na nasz organizm i życie? W tym przypadku raczej niewielu lub może nawet nikt, nie podniósłby ręki. Świadomość problemu jakim jest stres to jedno, a umiejętność radzenia sobie z nim, to już zupełnie inna sprawa.
Dlaczego nie umiemy radzić sobie ze stresem?
Przyczyn jest wiele. Część osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to coś, na co ma jakikolwiek wpływ, że można nauczyć się technik, które zmniejszą naszą podatność i pozwolą spojrzeć obiektywnie na problemy, które nas otaczają. Barierą nie do przebicia bywa również kwestia finansowa. Nie każdego stać na to, by opłacić kosztowne warsztaty stacjonarne. Codzienne zabieganie, nawarstwienie obowiązków nie wpływa również stymulująco na chęć dołożenia sobie kolejnego punktu w już i tak przeładowanym grafiku. Pamiętajmy bowiem, że nie chodzi tylko o czas „lekcji”, ale również dojazdów na nie.
Kolejną przeszkodą, jest dla wielu osób zakorzeniona głęboko w naszym społeczeństwie obawa przed wizytą u psychologa czy psychoterapeuty. Boimy się iść po pomoc do specjalisty, mimo że jej potrzebujemy. Bardziej niż o zdrowie martwimy się bowiem tym „co inni na to powiedzą ”. Czy nas nie wyśmieją, nie przypną łatki „chory psychicznie”.
8 etapów troski o siebie
W dobie rozwoju techniki, gdzie prawie każdy dysponuje komputerem i dostępem do Internetu, skutecznym źródłem wiedzy u umiejętności z zakresu radzenia sobie ze stresem stają się szkolenia on-line – nie zastapią one oczywiście wizyty u psychoterapeuty, jeśli stan zdrowia już tego wymaga – stanowią jednak doskonałą formę profilaktyki. W ich wypadku, nie pojawiają się przeszkody, które wiele osób odstraszają od stacjonarnych form edukacji (wysoka cena szkoleń, konieczność sporych nakładów czasu).
Zawartość programu 8xO Zarządzanie energia życiową w stresie w wersji on-line jest dziełem znanego psychologa i trenera biznesu Wojciecha Eichelbergera – dyrektora merytorycznego Instytutu Psychoimmunologii – IPSI. W jego ramach, uczestnik ma możliwość określenia natężenia stresu z jakim się zmaga oraz nauczenia się metod radzenia sobie z nim.
Wszystko to w ramach 8 etapów:
- Obecność – trening uwagi, techniki koncentracji umysłu.
- Oddychanie – trening oddychania w stresie, oddychanie przeponowe.
- Oparcie w sobie – trening postawy ciała – „stanie na własnych nogach” ugruntowanie i ześrodkowanie.
- Odreagowanie – trening odreagowywania napięcia.
- Odpuszczanie – odpuszczanie zadań przekraczających możliwości, trening odmawiania.
- Odpoczynek – trening relaksacji i regeneracji.
- Odżywianie – podstawowe zasady zdrowego i energetyzującego odżywiania.
- Opiekowanie się sobą – trening mądrej troski o siebie.
Warsztaty on-line trwają 8 tygodni i umożliwiają zdobycie wiedzy z zakresu m.in. ograniczania ryzyka chorób wynikających z przeciążenia stresem, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, przeciwdziałania „wypaleniu zawodowemu”. Pozwalają również nauczyć się metod mających na celu regenerację sił i efektywnego zarządzania czasem.
Każdy trening podzielony jest na zestawy ćwiczeń skoncentrowanych na konkretnych aspektach wymagających poprawy. Towarzyszą im odpowiednie wykłady, stanowiące kompendium wiedzy w danej dziedzinie ujęty w przystępnej i prostej formie. Zadania podczas poszczególnych kursów nie są wyłącznie wirtualne, ale odnoszą się do typowych sytuacji i problemów. Często wymagają realizacji w codziennej rzeczywistości uczestników, dzięki czemu w namacalnym sposób zmieniają ją na lepsze.
Plusem takiej wirtualnej formy szkolenia jest na pewno przystępna cena oraz to, że jej uczestnik może swobodnie wybierać czas swoich treningów. Częstotliwość i długość sesji jest indywidualna i łatwo można je zsynchronizować z codziennymi obowiązkami.
Zapobiegajmy zamiast leczyć
Odkładanie problemu na „później” powtarzanie, że to „tylko stres”, prowadzi często do sytuacji, gdy pojawiają się objawy somatyczne, których bagatelizować się już nie da i gdzie interwencja lekarza jest koniecznością. Edukacja w tym przypadku może okazać się więc skuteczną profilaktyką, chroniącą przed szeregiem chorób jakie wywołać może długotrwały, silny stres. Nauczmy się więc przeciwdziałać, zamiast leczyć skutki.