Co pić zamiast pasteryzowanego mleka dostępnego w sklepach? Natura dała nam mnóstwo składników roślinnych, z których można uzyskać mleko. Dzisiaj poznacie przepis na mleko migdałowe.
Mleko migdałowe nie jest wcale takie gorsze od krowiego. Nadaje się świetnie do porannego musli, jak również do przyrządzania koktajli mleczno-owocowych czyli milkshake’ów. Od krowiego różni się może nieco smakiem, ale za to kolosalnie różni się składem i działaniem na nasz organizm, ponieważ mleko roślinne działa alkalizująco i jest biologicznie łatwo przyswajalne. Mleko migdałowe zawiera dużo białka, minerałów (w tym dobrze przyswajalnego wapnia) i witamin (E, B2), błonnik oraz niezbędne organizmowi kwasy Omega-3.
Mleko migdałowe – przepis
- Garść migdałów (ze skórką) należy namoczyć na noc.
- Rano zlać wodę, wypłukać migdały na sitku, obrać ze skórek. Migdały hiszpańskie niepasteryzowane obierają się po namoczeniu łatwo, migdały kalifornijskie są niestety pasteryzowane i skórka schodzi z nich dosyć trudno.
- Jeśli obierzemy migdały ze skórek – pulpę będzie można wykorzystać do produkcji deserów, krakersów itd., a nawet tak po prostu zjeść z jogurtem i owocami itd. Natomiast jeśli nie chce nam się obierać migdałów, to mleko wyjdzie w smaku takie samo, ale pulpa nie będzie tak smakowita i delikatna jak z migdałów obranych.
KURSY ONLINE:
Proste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź! - Wrzucamy do blendera obrane, namoczone migdały, kilka (2-4) suszonych moreli (lub daktyli, ale z morelkami smaczniejsze) również namoczonych w tej samej miseczce, co moczyliśmy migdały. Dodajemy do blendera garść wiórków kokosowych oraz 1,5-2 szklanki wody. Można dodać łyżeczkę słodzidła: ksylitolu, erytrytolu lub odrobinę stewii.
- Miksujemy jakieś 2 minuty. Przecedzamy do dzbanka lub miseczki przez sitko, dobrze wyciskając i pomagając sobie łyżką (jak mamy pod ręką woreczek z gęstej organzy to nawet lepiej, bo nie musimy robić tego na raty, aczkolwiek za pomocą łyżki i sitka pulpa wyciska się nieco dokładniej).
- Pulpa na sitku może zostać częściowo przetarta do płynu – można tym regulować konsystencję mleka (niektóre przepisy wymagają gęstego, na co dzień wystarczy do użytku średnio rzadkie). Pycha!
PS Garść migdałów (ok. 28 gram, czyli ok. 24 sztuki) zawiera:
Kalorie: 164 cal.
Proteiny (białko): 6,0g
Węglowodany: 5,6g
Tłuszcz: 14,3g
Błonnik: 3,3g
Witamina E: 7.4 IU
Witamina B2: 0.23 mg
Magnez: 78 mg
Smacznego, zdrowego picia!