Oczy to nasze okno na świat. Oczy pomagają nam wyrażać emocje, przetwarzać informacje, a przede wszystkim funkcjonować w otaczającej rzeczywistości. Zazwyczaj napotykamy na informacje dotyczące budowy oka i funkcji, jakie ono spełnia. My mamy dla was kilka ciekawych faktów, o których prawdopodobnie nie słyszeliście.
LUDZKIE OKO – CIEKAWOSTKI
Nowonarodzone dzieci nie widzą kolorów, ta umiejętność rozwija się u dzieci po 1-2 tygodniach od urodzenia. Dopiero sześciomiesięczne dzieci widzą wszystkie kolory tak, jak dorosły człowiek.
Mrugnięcie trwa około 100-150 milisekund, w ciągu sekundy można mrugnąć aż pięć razy. Czytając mrugamy rzadziej, dlatego oko szybciej się wtedy męczy. Najwięcej mrugamy podczas rozmowy.
W oku znajduje się 6 milionów światłoczułych receptorów siatkówki oka, tzw. czopków. Są trzy rodzaje czopków – czułe na barwę czerwoną, niebieską i zieloną. Ślepota barw polega na upośledzeniu jednego lub więcej z trzech rodzajów czopków.
Daltonizm w większym stopniu dotyka mężczyzn niż kobiet. 1 na 12 mężczyzn ma problemy z rozróżnianiem barw, natomiast w przypadku kobiet relacja ta wynosi 1 na 255.
Średnica źrenicy oka może mieć od 1 do 8 mm, rozszerzona źrenica może więc mieć wielkość ziarnka grochu. Źrenica rozszerza się nie tylko w ciemności, może też być większa w stanach emocjonalnych lub kiedy bardzo się na czymś skupiamy.