Zauważyliście, że dzieci bardzo lubią tańczyć? Wszelkie zabawy połączone z ruchem i tańcem są podejmowane u dzieci spontanicznie – dlatego należy te reakcje rozwijać już od pierwszych lat życia.

Oczywistą informacją jest to, że taniec powoduje wzrost hormonu szczęścia – czyli endorfin. Owocuje to zwiększeniem naturalnej radości dziecka czerpanej z ruchu w takt muzyki. To dlatego nawet malutkie dzieci, które jeszcze nie opanowały sztuki chodzenia „podskakują” na pupciach w rytm muzyki.

Taniec i zabawy ruchowe sprzyjają rozwojowi wszechstronnej sprawności ruchowej u dzieci w każdym wieku, aczkolwiek to jest to, czego najbardziej potrzeba dzieciom w okresie przedszkolnym, kiedy intensywnie zaczynają rosnąć. Niezaspokojenie potrzeby ruchu może spowodować powstanie wszelkich napięć w ciele dziecka, co w konsekwencjach doprowadzić może do zaburzeń emocjonalnych.

Rodzice – pamiętajcie – dzieci mają mnóstwo energii, a tempo regeneracji sił po intensywnej zabawie, każe nam szukać kolejnych rozwiązań do jej wyładowania.

Taniec kształtuje charakter

Taniec kształtuje także pozytywne cechy charakteru takie jak: odwaga, cierpliwość, wytrwałość czy odporność na trud i zmęczenie. Dziecko nabywa umiejętności współpracy w grupie, akceptacji innych dzieci i przede wszystkim samego siebie poprzez pokonywanie własnych, nowo odkrytych barier.

Należy także wiedzieć, że taniec usprawnia pamięć, spostrzegawczość, orientację, uwagę oraz inteligencję twórczą i ruchową. Ćwiczenia taneczne rozwijają także refleks, koordynację ruchową, spostrzegawczość, uczą dyscypliny.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

W swojej pracy napotykam często dzieci zamknięte w sobie, posiadające pierwsze kompleksy, które utrudniają swobodne wejście w grupę. Taniec, jak żaden inny sport, stwarza możliwość przełamania tych barier! Istotnym aspektem jest także to, że pomaga nawiązać i utrzymać kontakty między dziećmi.

Przydatną informacją dla rodziców może być fakt, że taniec to także sposób bycia –  to dyscyplina, to zasady, których należy przestrzegać:

  • trzeba umieć się ukłonić

  • grzecznie podziękować za taniec

  • nie wypada trzymać rąk w kieszeniach

  • w trakcie tańca nie powinno się żuć gumy

  • nie można śmiać się z kolegów czy koleżanek, kiedy coś im nie wyjdzie

Jak widać – taniec ma także pozytywny wpływ wychowawczy. Zasady kultury tańca prezentowane podczas turniejów czy uroczystości przedszkolnych i szkolnych, spotykają się z dużym aplauzem ze strony rodziców.

Najważniejsza dobra zabawa

Na sam koniec należy pamiętać o najważniejszym – wśród malutkich dzieci taniec musi być zabawą! Tylko i wyłącznie w klimacie zabawy, taniec pomoże dzieciom w kształtowaniu psycho-fizycznej harmonii.