To, że olej lniany jest bardzo zdrowy wiedzą chyba już wszyscy. Zawiera kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, których organizm człowieka samodzielnie nie wytwarza, i które musimy przyjmować codziennie w naszym pożywieniu. 

Kwasy omega 3 i 6 wspierają układ odpornościowy organizmu, pracę mózgu i układu nerwowego, oraz utrzymują prawidłowy poziom cholesterolu w organizmie. Olej lniany pomaga również: zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, zachować zdrowe włosy i paznokcie, dobrze wpływa na kondycję skóry, zmniejsza objawy menopauzy, a także przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Jego dobroczynne właściwości docenią również osoby mające problem z działaniem układu pokarmowego – olej działa osłonowo, pomocny jest w chorobie wrzodowej żołądka, wspomaga pracę jelit, przeciwdziała zaparciom.

Nie jest on zbyt smaczny, ale można go w miarę bezboleśnie zjeść z białym serem, kaszą, ziemniakami, śledziami czy surówkami z dodatkiem cebuli (ukryją jego nie najciekawszy smak). Olej lniany można pić również bezpośrednio, zagryzając na przykład kiszonym ogórkiem, tak jak się kiedyś przyjmowało tran.

Jak wybrać najlepszy olej lniany?

Który z obecnych na rynku olei jest najlepszy, najzdrowszy? Na półkach sklepowych stoją najróżniejsze rodzaje oleju lnianego. Inne umieszczono w sklepowej lodówce – te zawsze wydawały mi się lepsze, od tych z półek. Wiadomo, że olej lniany utlenia się niezwykle szybko i bardzo ważne jest, by przechowywano go w ciemniej butelce i w lodówce.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Udało mi się natrafić na ciekawy filmik, w którym ocenione są poszczególne marki oleju lnianego, i który także wyjaśnia, że tłoczenie na zimno, niekoniecznie musi oznaczać, że olej nie był podgrzewany (a co za tym idzie nie stracił części swoich cennych właściwości). Mam nadzieję, że po jego obejrzeniu będziecie wiedzieli, czym się kierować przy wyborze najbardziej wartościowego oleju.

 

 

*Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej, czy farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia, powinien skonsultować się (w zależności od potrzeb) z lekarzem lub farmaceutą.