×
Garnek archeologa
Książka "Garnek archeologa" to fascynująca opowieść o życiu polskich archeologów pracujących na Bliskim Wschodzie, spotykających ich przygodach i pracy. I smakach. A także o nieustannym zderzaniu się mentalności Europejczyka i mieszkańca Orientu i o qui pro quo, jakie z tego wynika. Świat Orientu widziany z perspektywy Xeni Kolińskiej – archeolog i dziennikarki.

 

Garnek archeologa” to powieść dla ciekawych świata ludzi, otwartych na odkrywanie nowych smaków i dzielenie się nimi. I dla marzycieli, którzy chętnie wybiorą się w podróż w nieznane. Tym bardziej, że jest to jedyna w swoim rodzaju opowieść o niezwykłym życiu, które łączy młodzieńcze nadzieje, życiową pasję i ciężką pracę. Cena 80 zł. Oprawa: twarda, 352 strony, 70 zdjęć. Miejsce akcji: EGIPT SYRIA IRAK



 

Garnek archeologa plus wysyłka gratis

Masz pytania?
zadzwoń: 726704760

 

Co znajdziecie w tej wyjątkowej książce?

Xenia Kolińska opowiada o "Garnku archeologa" w Jedynce Polskiego Radia – która na swojej stronie tak oto opisuje książkę: „Składa się na nią kilkanaście opowieści, inspirowanych wydarzeniami, których akcja toczy się na terenie Egiptu, Syrii i irackiego Kurdystanu. To opowieść o pracy polskich specjalistów, którzy poznali, czym jest mentalna odmienność ludzi Wschodu i Zachodu. Autorka pisze o aspektach codziennego życia misji archeologicznych, począwszy od warunków mieszkaniowych, przez relacje z miejscową ludnością, a skończywszy na orientalnej kuchni". Posłuchajcie audycji…

Garnek archeologa – skąd pomysł na książkę?

Ta książka jest odpowiedzią. Odpowiedzią na pytania, jakie ludzie często mi zadają.O, prowadzicie wykopaliska w Syrii? Opowiedzcie o tym. Jak wy tam żyjecie? Agatha Christie Mallowan, „Opowiedzcie, jak tam żyjecie?”

Ci, którzy znają angielską pisarką i jej życie, uśmiechną się, sądząc słusznie, że poszłam jej śladem. Zasadniczo zamysł tej powiastki zrodził się z dwóch powodów: pasji gotowania i pytań o życie, jakie wiedziemy na Bliskim Wschodzie. Właściwie nawet najbliższym trudno sobie to dziwne życie wyobrazić. Naszym rodzicom wydaje się, że samolot, jako ten proszek Fiuu przenosił w inne miejsce. Wiele w tym prawdy.

zupa i pizza

kuchnia

Kuchnia Masauda w fotografiach Marcina Szabłowskiego.

Pomysł połączenia opowiadania o codziennych przygodach archeologów, a kulinarnych w szczególności, skrystalizował się w 2009 roku, kiedy Rafał realizował projekt na stanowisku Tell Arbid. Za sprawą naszego przyjaciela Masauda, współautora przepisów. On, zawodowy kucharz, sprawił, że miałam czas pomyśleć o kuchni w kategoriach przyjemności. Spadły ze mnie wszystkie obowiązki związane z gotowaniem, zarządzaniem dyżurnymi i zakupami. Przy nim poczułam się bezpiecznie. Wiele zawdzięczam tej przyjaźni, teraz bogatszej o wspólne przeżycia i wspomnienia wesołych czasów. Kiedy zaczynałam pisać Garnek…, a był rok 2010, nikt nie przypuszczał, że nasz wspólny świat runie, by obrócić w perzynę bogactwo lewantyńskiej kultury.

wykopaliska

Syria i misja archeologiczna oczami fotografa Marcina Szabłowskiego.

Wypędzeni z Syrii, z miejsc nam drogich, wiedziemy żywot tułaczy. Próbujemy stworzyć nowe życie i nową tożsamość w Iraku. Dawny, przyjazny nam świat runął.

Życie codzienne

Fot. Marcin Szabłowski

Najprawdopodobniej nigdy już tam nie wrócimy. Nasi syryjscy przyjaciele odeszli albo uciekli. Nigdy już na starożytnym tellu nie pojawi się dyrektor hasakańskich starożytności Abd Bahdo, ani śliczna córka naszego przyjaciela i, wymęczona kuchnią syryjskich ciotek, nie zawoła na widok makaronu:

 – Tatusiu, nareszcie polskie jedzenie.

Mam nadzieję, że książka ta odkryje choć część czaru syryjskiej Al-Dżaziry, lewantyńskich miast, takich jak Damaszek czy Aleppo. Czaru życia, którego nie sposób odtworzyć. Gdyby jednak tym, którzy odważą się, by skorzystać z zamieszczonych przepisów, coś zachrzęściło w zębach, to będzie pył zniesiony z naszych wykopów, a może i z niedomytych garnków… /fragment książki „Garnek archeologa” Xenia Kolińska/



 

Garnek archeologaplus wysyłka gratis

Masz pytania?
zadzwoń: 726704760

O Autorce

Xenia Kolińska - Garnek ArcheologaXENIA KOLIŃSKA – jest archeologiem i dziennikarką. Wiele lat prowadziła magazyn „Samo Zdrowie” dla wydawnictwa Hachette Filipacchi Polska. Pisała dla Twojego Stylu, Elle, Pani, a także National Geographic i Focus Historia. W 2008 roku została zaproszona do udziału w projekcie realizowanym na stanowisku Tell Arbid w Syrii przez profesora Rafała Kolińskiego. Był to powrót do wymarzonego zawodu.

Od tego czasu dzieli pasje męża i bierze udział w jego projektach badawczych w Iraku. Natomiast pasję do gotowania dzieli ze swoim przyjacielem Masaudem J. Nazirem. Pierwszy tekst o wspólnych z nim przygodach opublikowała w magazynie „Kuchnia” w artykule zatytułowanym „Garnek archeologa”. Wówczas narodził się pomysł na książkę. 

Fot. Marcin Szabłowski

Udział w projektach archeologicznych
Syria. Tell Rad Szakrah 1995
Syria. Tell Arbid 2008-2010
Irak. Kelek Miszek 2011
Irak. Upper Greater Zab Archaeological Reconnaissace 2012-2015

O książce

TYTUŁ: GARNEK ARCHEOLOGA
oprawa: twarda, 352 strony, 70 zdjęć
format: 170 x 240 mm
WYDAWNICTWO CAIRA
ISBN: 978-83-942287-0-5

Dział Obsługi Klienta

Ca ira Sp. z o.o.
(od pn. do pt. w godz. 10-18)
Tel.: 726704760
E-mail: wydawnictwo@caira.pl
Regulamin zakupu

 

 

Polub nas na Facebooku

 

Twoja przyszłość zaczyna się dziś. Zapisz się na warsztaty i spraw, by była lepsza.

Wojciech Eichelberger

Wojciech Eichelberger

psycholog terapeuta i założyciel IPSI

 

Kup kurs w prezencie

Obdaruj bliską osobę kursem, który pomoże jej się rozwijać lub przezwyciężyć codzienne problemy.
Super Kreatywność
kurs online Super Kreatywność

Dla osób, które chcą wykorzystać w pełni swój twórczy potencjał oraz odkryć i wspierać możliwości własnego umysłu.

199zł
Strefa Mindfullnes
mindulfness-sklep-320x300-c

Dla osób, które chcą pozbyć się pesymizmu i chaotycznych myśli, pragną żyć pełniej i uważniej, więcej dostrzegać i więcej czerpać z życia.

199zł
8xOdporność
8xo-sklep-320x300-c

Dla ludzi, którzy funkcjonują w stresie, dźwigają wiele obowiązków i pragną zwiększyć swoją wydolność.

199zł
Pokochaj Swoje Ciało
pokochaj-sklep-320x300-c

Dla osób, które niechętnie patrzą w lustro lub wchodzą na wagę, porównują się z innymi, i dla tych, którym trudno zaakceptować upływ czasu.

149zł
Zrelaksowana Mama
zrelaksowana-320x300-c

Dla wszystkich Mam, które bardzo kochają swoje dzieci, ale czasem czują się sfrustrowane, zmęczone i mają ich zwyczajnie dość.

149zł
Obudź swoje serce
kurs-obudz

Dla kobiet, które czują potrzebę zmiany, pragną odnaleźć radość życia i poczucie sensu. Dla wszystkich, które chcą uporządkować swój świat i priorytety.

149zł
 

Kup kurs w prezencie

Obdaruj bliską osobę kursem, który pomoże jej się rozwijać lub przezwyciężyć codzienne problemy.