Stare zdjęcia, pocztówki, zapiski… Często tylko tyle i aż tyle pozostało nam po naszych bliskich. Bywa, że nie dane nam było spotkać dziadków czy pradziadków. Posłuchać ich historii, dowiedzieć się kim byli i jacy byli. Urlop może być świetną okazją do "podróży w przeszłość".
Nasze rodziny bywają porozrzucane nie tylko po Polsce, ale i po całym świecie. Swoimi korzeniami sięgają różnych wsi, miast i miasteczek. W ramach urlopu możecie wybrać się w taką sentymentalną, fascynującą podróż:
- poznać, albo przypomnieć sobie miejsca, które może kiedyś były drogie wam, czy waszym bliskim
- odwiedzić rodzinę, której może nigdy na oczy nie wiedzieliśmy, albo bardzo dawno nie było okazji do spotkania
- nawiązać lub odświeżyć rodzinne relacje
- i przy okazji miło i atrakcyjnie spędzić czas (Sprawdź, jakie atrakcje znajdziesz w okolicach, które zaplanujesz odwiedzić)
Śladem rodzinnych korzeni – krok po kroku
1) Kim byli i gdzie mieszkali Twoi przodkowie?
Sprawa jest prosta, jeśli to wiesz lub nawet od dawna kołacze Ci się po głowie myśl, że chciałbyś odwiedzić jakieś konkretne miejsce. Jeśli niezbyt się jednak orientujesz w rodzinnych zawiłościach – wypisz na kartce, gdzie mieszka rodzina o której wiesz, że jesteście spokrewnieni. Czy kiedykolwiek ich poznałeś osobiście? Czy znasz rodzeństwo Twoich dziadków? Czy mieszkają w jednej miejscowości, czy może w kilku różnych?
KURSY ONLINE:
Proste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!
Jeśli masz kontakt choć do jednej starszej osoby z rodziny, łatwiej będzie Ci zebrać informacje i namiary na pozostałych krewnych. Masz jakieś stare rodzinne zdjęcia/albumy? Jeśli tak przejrzyj je – kiedyś praktykowano opisywanie zdjęć na odwrocie – datą, miejsce, kto na nim jest. To mogą być wartościowe wskazówki.
2) Ustal dokąd chcesz pojechać.
Mogą to być Twoje rodzinne strony, gdzie już od lat nie byłeś; miejsca, gdzie wychowywali się Twoi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie. Możliwe, że ktoś ich jeszcze pamięta (szczególnie w małych wsiach i miasteczkach to prawdopodobne). Być może jeszcze stoi dom, gdzie spędzili większą część życia – kościół, gdzie brali ślub – cmentarz, gdzie spoczywają.
Być może np. Twój dziadek założył rodzinę na drugim końcu Polski – setki kilometrów od rodzinnego domu. Zastanów się, czy byłaby możliwość kontaktu z potomkami jego rodzeństwa – ludźmi, którzy nadal mieszkają w rodzinnym mieście dziadka. (Media społecznościowe bywają tu przydatne). Zapytaj, jeśli to możliwe, czy znaleźliby czas na spotkanie i powspominanie, wycieczkę po swojej wsi/miasteczku/mieście.
3) Organizacja wyjazdu.
Gdy już wiesz, gdzie chcesz pojechać i z którymi krewnymi jest to związane – wybierz odpowiedni transport oraz załatw noclegi. Może ktoś z rodziny zamieszkujący dane miejsce zgodzi się Cię przenocować? Lepiej ustalić to jednak sporo przed wyjazdem, niż w ostatatniej chwili stawiać kogoś w niezręcznej sytuacji, a siebie w perspektywie braku miejsca do spania. Jeśli masz w domu stare fotografie wspólnej rodziny – warto zrobić skany i choćby w wersji wydruków z komputera/czy na płycie dać je odwiedzanym krewnym jako symboliczny podarunek. Nie zapomnij zabrać aparatu – zdjęcia będą piękną pamiatką.