Acerola, czy wiśnia z Barbados, to pochodzący z Karaibów, Ameryki Południowej i zachodnich Indii wiecznie zielony krzew o różowych lub lawendowych kwiatach i kwaśnych czerwonych owocach przypominających wiśnie. Już w 1945 roku udowodniono, że acerola jest dla człowieka doskonałym źródłem witaminy C.

Bogactwo witaminy C

Dzienne zapotrzebowane na witaminę C wynosi ok. 70-100 mg, czyli mniej więcej tyle, co w 50 g porzeczek, 180 g cytrusów, 70 g czerwonej papryki i – uwaga – w 7 g aceroli! W 100 g aceroli znajduje się 1700 mg witaminy C, czyli 20 razy więcej niż w cytrynach i 65 razy więcej niż w pomarańczach. Należy pamiętać, że naturalna witamina C jest dwa razy skuteczniejsza niż ta w postaci tabletek, a więc owoce bogate w kwas askorbinowy to najlepszej jakości źródło witaminy C.

 

Acerola na zdrowie

Oczywisty wpływ witaminy C na zdrowie wykazują badania, zwiększa ona odporność, reguluje poziom cholesterolu, wzmacnia naczynia krwionośne, ułatwia przyswajanie żelaza, zapobiega i zwalcza przeziębienia, pomaga w pozbywaniu się metali ciężkich z organizmu, wspomaga leczenie chorób wątroby, a także walkę organizmu z wolnymi rodnikami. Tu dodatkową pomoc daje zawarta w aceroli prowitamina A i witamina B complex.

 

Acerola - zdrowy owoc

 

Acerola bogata jest również we flawonoidy i antocyjany. Dzięki temu zapobiega powstawaniu i wspomaga łagodzenie objawów nowotworów, wspomaga organizm w walce z zapaleniami, infekcjami bakteryjnymi, problemami neurologicznymi, a także opóźnia procesy starzenia się skóry. Acerola jest również źródłem minerałów, takich jak wapń, potas i fosfor. W aceroli znajdziemy też kwas foliowy, który pomaga w tworzeniu nowych komórek i chroni płód przed chorobami, dlatego acerola zalecana jest kobietom w ciąży.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

Zastosowanie aceroli

Owoce aceroli można jeść na surowo, dodawać do ciast i deserów. Szerokie zastosowanie znajdują też przetwory. Miąższ z aceroli wykorzystywany jest jako polewa do ciast czy lodów. Pyszny sok z aceroli można dodawać do orzeźwiających napojów, zrobić z niego galaretkę lub sorbet. Banany polane sokiem z aceroli długo nie brązowieją. Świetne są też dżemy z aceroli.

Ciekawostka – okazało się, że hawajskie wino z aceroli zachowuje 60% kwasu askorbinowego.

 

acerola dla zdrowia

 

Gdzie dostanę acerolę

W Polsce można acerolę głównie w postaci miąższu, zarówno stuprocentowego, jak i z dodatkiem innych owoców, np. pomarańczy, a także w postaci stuprocentowego soku i suchego proszku.

Można też spróbować sił w hodowaniu aceroli w domu, w ciepłym miejscu. W Polsce można kupić zarówno nasiona, jak i sadzonki. Na owoce trzeba będzie jednak prawdopodobnie poczekać parę lat.