Według badań amerykańskiego Instytutu Walki Nad Rakiem i Światowego Funduszu Badań Nad Rakiem należy unikać czerwonego mięsa, w tym również wszelkich hot-dogów, bekonu i produktów mięsnych, gdyż mogą one doprowadzić do raka jelita grubego.

Pomimo tych odkryć, produkty typu fast  food są powszechnie spożywane na świecie, w tym wiele z nich także przez dzieci.

Niestety większość rodziców czy opiekunów nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji; często to właśnie od nich dziecko dostaje tego typu żywność. Większość ludzi także nie rozumie na czym polega szkodliwość „zwykłych kanapek z szynką”, wielbiciele mięsa nie  wyobrażają sobie bez niego życia, natomiast według najnowszych doniesień, wystarczy już tylko 50 gram przetworzonego mięsa (jeden mały hamburger lub ok 2-4 plasterki wędliny) w ciągu jednego dnia, aby zwiększyć ryzyko zachorowania na raka trzustki o 19%, natomiast raka jelita już o 21%! Spożywanie przetworów mięsnych kilka razy w tygodniu zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II o 35%.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

Co z dietą dzieci?

Poważnie zastanowić należałoby się nad dietą dzieci, ich żywieniem w przedszkolu i uzupełnianiem racji pokarmowej przez rodziców w domu, gdyż w przeprowadzonych w polskich przedszkolach badaniach stwierdzono, że zostały przekroczone zalecenia dotyczące spożycia białka ogółem a w tym  białka zwierzęcego. Dieta taka, może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości, m.in. prowadzi do otyłości, zwiększa ryzyko zachorowania na raka, a także rozwoju chorób cywilizacyjnych w wieku dorosłym.

Drodzy rodzice, zastanówcie się już teraz, przecież wystarczy trochę inwencji twórczej, aby zamienić posiłek niezdrowy, który dość często podajecie swojemu dziecku (przykładowo parówki, szynka, kotlety) na zdrową i pyszną alternatywę. Proponuję tutaj nasiona roślin strączkowych, które są doskonałym źródłem białka roślinnego i składników mineralnych. Jedzone codziennie, powodują spadek złego cholesterolu, pomagają w kontrolowaniu poziomu insuliny i cukru we krwi, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, a także działają anty-rakowo.  Dzieci lubią burgery –  można zaserwować im te zrobione z fasoli lub ciecierzycy. Pokochają także wszelkiego rodzaju kolorowe kanapeczki, które wyczarować można w prosty i szybki sposób (bób – zielony, soczewica – czerwony, soja – pomarańczowy) wystarczy tylko trochę dobrych chęci a zyskać można coś naprawdę cennego – zdrowie.

 

Źródła:
1) http://www.cancerproject.org/media/cna.php

2) http://www.bbc.co.uk/news/health-16526695
3) Joanna Sadowska, Agnieszka Krzymuska: „Ocena uzupełniania przedszkolnej racji pokarmowej przez rodziców u dzieci w wieku przedszkolnym” BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLIII, 2010, 2, str. 203 – 211