„Garnek archeologa” to powieść dla ciekawych świata ludzi, otwartych na odkrywanie nowych smaków i dzielenie się nimi. I dla marzycieli, którzy chętnie wybiorą się w podróż w nieznane. Tym bardziej, że jest to jedyna w swoim rodzaju opowieść o niezwykłym życiu, które łączy młodzieńcze nadzieje, życiową pasję i ciężką pracę. Cena 80 zł. Oprawa: twarda, 352 strony, 70 zdjęć. Miejsce akcji: EGIPT SYRIA IRAK
Garnek archeologa plus wysyłka gratis
Masz pytania?
zadzwoń: 726704760
Co znajdziecie w tej wyjątkowej książce?
Xenia Kolińska opowiada o "Garnku archeologa" w Jedynce Polskiego Radia – która na swojej stronie tak oto opisuje książkę: „Składa się na nią kilkanaście opowieści, inspirowanych wydarzeniami, których akcja toczy się na terenie Egiptu, Syrii i irackiego Kurdystanu. To opowieść o pracy polskich specjalistów, którzy poznali, czym jest mentalna odmienność ludzi Wschodu i Zachodu. Autorka pisze o aspektach codziennego życia misji archeologicznych, począwszy od warunków mieszkaniowych, przez relacje z miejscową ludnością, a skończywszy na orientalnej kuchni". Posłuchajcie audycji…
Garnek archeologa – skąd pomysł na książkę?
Ta książka jest odpowiedzią. Odpowiedzią na pytania, jakie ludzie często mi zadają.O, prowadzicie wykopaliska w Syrii? Opowiedzcie o tym. Jak wy tam żyjecie? Agatha Christie Mallowan, „Opowiedzcie, jak tam żyjecie?”
Ci, którzy znają angielską pisarką i jej życie, uśmiechną się, sądząc słusznie, że poszłam jej śladem. Zasadniczo zamysł tej powiastki zrodził się z dwóch powodów: pasji gotowania i pytań o życie, jakie wiedziemy na Bliskim Wschodzie. Właściwie nawet najbliższym trudno sobie to dziwne życie wyobrazić. Naszym rodzicom wydaje się, że samolot, jako ten proszek Fiuu przenosił w inne miejsce. Wiele w tym prawdy.
Kuchnia Masauda w fotografiach Marcina Szabłowskiego.
Pomysł połączenia opowiadania o codziennych przygodach archeologów, a kulinarnych w szczególności, skrystalizował się w 2009 roku, kiedy Rafał realizował projekt na stanowisku Tell Arbid. Za sprawą naszego przyjaciela Masauda, współautora przepisów. On, zawodowy kucharz, sprawił, że miałam czas pomyśleć o kuchni w kategoriach przyjemności. Spadły ze mnie wszystkie obowiązki związane z gotowaniem, zarządzaniem dyżurnymi i zakupami. Przy nim poczułam się bezpiecznie. Wiele zawdzięczam tej przyjaźni, teraz bogatszej o wspólne przeżycia i wspomnienia wesołych czasów. Kiedy zaczynałam pisać Garnek…, a był rok 2010, nikt nie przypuszczał, że nasz wspólny świat runie, by obrócić w perzynę bogactwo lewantyńskiej kultury.
Syria i misja archeologiczna oczami fotografa Marcina Szabłowskiego.
Wypędzeni z Syrii, z miejsc nam drogich, wiedziemy żywot tułaczy. Próbujemy stworzyć nowe życie i nową tożsamość w Iraku. Dawny, przyjazny nam świat runął.
Fot. Marcin Szabłowski
Najprawdopodobniej nigdy już tam nie wrócimy. Nasi syryjscy przyjaciele odeszli albo uciekli. Nigdy już na starożytnym tellu nie pojawi się dyrektor hasakańskich starożytności Abd Bahdo, ani śliczna córka naszego przyjaciela i, wymęczona kuchnią syryjskich ciotek, nie zawoła na widok makaronu:
– Tatusiu, nareszcie polskie jedzenie.
Mam nadzieję, że książka ta odkryje choć część czaru syryjskiej Al-Dżaziry, lewantyńskich miast, takich jak Damaszek czy Aleppo. Czaru życia, którego nie sposób odtworzyć. Gdyby jednak tym, którzy odważą się, by skorzystać z zamieszczonych przepisów, coś zachrzęściło w zębach, to będzie pył zniesiony z naszych wykopów, a może i z niedomytych garnków… /fragment książki „Garnek archeologa” Xenia Kolińska/
Garnek archeologaplus wysyłka gratis
Masz pytania?
zadzwoń: 726704760
O Autorce
XENIA KOLIŃSKA – jest archeologiem i dziennikarką. Wiele lat prowadziła magazyn „Samo Zdrowie” dla wydawnictwa Hachette Filipacchi Polska. Pisała dla Twojego Stylu, Elle, Pani, a także National Geographic i Focus Historia. W 2008 roku została zaproszona do udziału w projekcie realizowanym na stanowisku Tell Arbid w Syrii przez profesora Rafała Kolińskiego. Był to powrót do wymarzonego zawodu.
Od tego czasu dzieli pasje męża i bierze udział w jego projektach badawczych w Iraku. Natomiast pasję do gotowania dzieli ze swoim przyjacielem Masaudem J. Nazirem. Pierwszy tekst o wspólnych z nim przygodach opublikowała w magazynie „Kuchnia” w artykule zatytułowanym „Garnek archeologa”. Wówczas narodził się pomysł na książkę.
Fot. Marcin Szabłowski
Udział w projektach archeologicznych
Syria. Tell Rad Szakrah 1995
Syria. Tell Arbid 2008-2010
Irak. Kelek Miszek 2011
Irak. Upper Greater Zab Archaeological Reconnaissace 2012-2015
O książce
TYTUŁ: GARNEK ARCHEOLOGA
oprawa: twarda, 352 strony, 70 zdjęć
format: 170 x 240 mm
WYDAWNICTWO CAIRA
ISBN: 978-83-942287-0-5
Dział Obsługi Klienta
Ca ira Sp. z o.o.
(od pn. do pt. w godz. 10-18)
Tel.: 726704760
E-mail: wydawnictwo@caira.pl
Regulamin zakupu
Polub nas na Facebooku