Kobiety często rywalizują. Jak się nie dać wciągnąć we współzawodnictwo: która ma najczystszy dom, jest najlepszą mamą i ma najmądrzejsze dziecko? Skąd to się bierze i jak się przed tym ochronić?

"Zrelaksowana mama" to tytuł polecanych przez Pana warsztatów. Inne, które pomagał Pan tworzyć, pt. "Proste życie", pomagają zwolnić tempo i uporządkować swoje życie. Jak to zrobić, gdy w pracy przesiadujemy po godzinach, zakupy i obiad załatwiamy na ostatnią chwilę, a i tak tysiąc spraw "na wczoraj" czeka na załatwienie? Skąd brać czas i energię dla dzieci?

Wojciech Eichelberger: Po pierwsze – uczmy się lepiej zarządzać swoją energią w pracy, uczmy się odmawiać i odpuszczać; po drugie – uwalniajmy się od perfekcjonizmu. Czasami wymaga to rzetelnej pracy na warsztatach psychologicznych, czasami także psychoterapii. Jeśli jednak choć trochę ogarniemy powyższe sprawy, mamy szanse na to, by nie wracać z pracy wykończeni, a w dodatku będziemy pracować lepiej i wydajniej mniejszym kosztem

  • Jak oddzielić sprawy ważne od mniej istotnych? Z których warto rezygnować?

 

W pierwszej kolejności zajmijmy się tymi sprawami, których niezałatwienie może mieć bezpośredni negatywny wpływ na życie nasze i najbliższych. Zbyt często wydaje się nam, że najważniejsze dla nas i naszej rodziny jest zarabianie pieniędzy. Jednak znacznie istotniejsze okazuje się ofiarowanie czasu, uwagi i inicjatywy najbliższym. Brak pieniędzy możemy jakoś nadrobić. Straconego czasu nie odzyskamy nigdy.
 


 
  • Istnieje taki pogląd, że człowiek, który się nie wyrabia, jest źle zorganizowany.

 

Z tym poglądem gotów jestem się zgodzić – ale sprawa nie sprowadza się do sprawnej organizacji. W "niewyrabianiu się" znacznie ważniejszą rolę odgrywa niezdolność do odmawiania i odpuszczania oraz perfekcjonizm. Natomiast gdy ktoś permanentnie się nie wyrabia, to prawdopodobnie jest wypalony energetycznie, czym trzeba się pilnie zająć. Moja firma, Instytut Psychoimmunologii, prowadzi warsztaty dla takich osób. Ludzie, którzy dobrze zarządzają swoją energią życiową, nie mają problemu z brakiem czasu ani z organizacją.

  • Czy to prawda, że im więcej mamy obowiązków, tym więcej jesteśmy w stanie upchnąć w ciągu doby? Chyba do pewnego momentu…

 

Przeczytaj dalszy ciąg wywiadu…