Dieta to przemyślany i usystematyzowany sposób żywienia, który niekiedy wymaga od nas pewnych wyrzeczeń. Jednakże świadomie zmieniając swoje menu, nie powinniśmy rezygnować z życia towarzyskiego, rodzinnych imprez czy przyjacielskich biesiad. Te dwa, wydawać by się mogło, odległe światy można z łatwością pogodzić

Nierzadko będące na diecie rezygnujemy ze spotkań i znacznie ograniczamy swoje życie towarzyskie, obawiając się konfrontacji z bogato zastawionym stołem. Jednakże ucieczka przed tego typu sytuacjami jedynie wyostrza ciekawość, smak i łaknienie. Lepszym rozwiązaniem jest ćwiczenie silnej woli i walka z pokusami w ich obecności, niż całkowite ich unikanie. 

Warto także rozważyć przyjęcie we własnym mieszkaniu. Jest to lepsze rozwiązanie, ponieważ całkowicie decydujemy o każdej pozycji menu. 

Przyjęcie na zdrowie

Organizując imprezę i planując menu, wystarczy trzymać się kilku zasad, aby dobrze się bawić i nie rezygnować z diety. Oto kilka rad:

  • Zajmijcie miejsce przy stole! Spokojnie usiądźcie i skupicie się na jedzeniu; nałóżcie dwie lub trzy malutkie porcje dań, a następnie wróćcie do zabawy. Nieustanne chrupanie czy podgryzanie przekąsek, prowadzi do przejedzenia, gdyż jedząc podczas wykonywania innych czynności nie kontrolujemy tego, co zjadamy.
     
  • Mądrze wybierajcie dania! Przy planowaniu menu, korzystajcie ze swojej wiedzy żywieniowej i tak wybierajcie potrawy, aby oprócz smaku dostarczały cennych składników odżywczych i niewielkiej ilości kalorii. Na przykład zamiast sałatki z kurczakiem i sosem majonezowym, wybierzcie kolorowe, lekkie warzywne sałatki z odrobiną octu balsamicznego.
     
  • Nie zjadacie do końca! Wprowadźcie regułę zostawiania dużego kęsa dania na talerzu. Będziecie mieć poczucie, że wciąż macie coś do zjedzenia i niekoniecznie musicie zabierać się za nowe danie.
     
  • Unikajcie pustych kalorii! Nie serwujcie na stole typowych na przyjęciach słonych przekąsek i słodkich ciastek. W zamian za to wybierajcie owoce, warzywa, orzechy, nasiona, suszone owoce lub sałatki warzywne. Tym sposobem, oprócz znikomej ilości kalorii, dostarczycie mnóstwa witamin i składników mineralnych.
     
  • Alkohol z umiarem! Nie musisz całkowicie z niego rezygnować, ale należy go znacząco ograniczyć. Do czerwonego czy białego wina zawsze można dodać wodę mineralną, a drinki robić na bazie świeżych soków z plastrami owoców i niewielkim dodatkiem alkoholu.
     
  • Nie głodujcie! Rano, przed imprezą zjedzcie racjonalne śniadanie i dość obfity obiad. Będzie to determinantem dużo mniejszego łaknienia i pomoże przetrwać wieczorną ucztę.

Smakołyki na przyjęcie

Poniżej przedstawiam listę dietetycznych smakołyków, które warto rozważyć podczas planowania przyjęcia.

  • Koreczki warzywne (złożone z ogórka kiszonego, papryki, pieczarek konserwowych, pomidorków koktajlowych, oliwek, cebulek konserwowych)

  • Zdrowe chipsy (chipsy jabłkowe, marchewkowe, buraczkowe) i paluszki warzywne (marchewka, seler, papryka, rzodkiewka, ogórki pokrojone w słupki) z sosem Tzatziki (jogurt naturalny, ogórek świeży, czosnek, koperek, sól, pieprz)

  • Mix sałat z serem kozim (mieszanka sałat, pomidory koktajlowe, ogórki, oliwki, ser kozi, jogurt naturalny, oregano, sól)

  • Grillowana ryba z sosem salsa (pomidory, mango, papryka, cebula, sok z limonki, czosnek, oliwa, kolendra)

  • Zapiekane warzywa z kaszą jaglaną i ziołami prowansalskimi (cukinia, papryka, cebula, marchew, brukselka, pomidory koktajlowe)

  • Sałatka z owoców leśnych z miętą i płatkami migdałowymi (borówki, maliny, jagody, truskawki, jeżyny posypane świeżą miętą i płatkami migdałowymi)

  • Owocowe szaszłyki (z kiwi, melonem, brzoskwinią, truskawkami itd.)