Drobinki kurzu, wirujące w świetle słonecznym. Gwar ruchliwej ulicy. Szum morskich fal. Człowiek, który na coś czeka, samotnie paląc papierosa w pokoju. Dziecko, które – czymś zaintrygowane – zatrzymuje się na schodach w podziemnym przejściu. Mnich pogrążony w medytacji, idący przez miasto. Wszystko to dzieje się jednocześnie i obok siebie. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości.

„Wędrówka na Zachód” w reżyserii nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji Tsai Ming Lianga to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu. W świecie permanentnej pogoni, niepokoju i ataku zewsząd na nasze zmysły to wyciszenie pozwalające wejść w umysł medytującego i doświadczyć głębokiego spokoju i koncentracji. „Wędrówka na Zachód” to film, który nas wybudza z letargu permanentnej pogoni i niepokoju. Pokazany na wielkim ekranie w IMAKSIE podczas światowej premiery podczas festiwalu w Berlinie film przyciągnął tłumy widzów i był oglądany w absolutnej koncentracji, pozwalając każdemu na sali na unikalne doświadczenie: spotkanie z samym sobą.

 

O FILMIE

  • Obejrzą Państwo thriller. Taki, w którym musimy wpatrywać się z całej siły by dostrzec puls – przejaw życia, gdy już uwierzyliśmy, że oglądamy śmierć. Pierwszy w tym filmie zagra oddech. Razem z nim szyja i tętniąca w niej krew. Potem oko. To dzięki oku zorientujemy się, że być żywym człowiekiem oznacza zwracać uwagę.
     
  • Obejrzą Państwo komedię. Taką, w której to, co dowcipne wynika z zakłopotania. Co mają począć mieszkańcy Marsylii z buddyjskim mnichem, który w mikroskopijnym tempie przesuwa się niczym czerwony cień ulicami ich miasta? Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widzieli. Mają się śmiać? Zagaić rozmowę? A może wezwać karetkę pogotowia?
     
  • Obejrzą Państwo opowieść o miłości człowieka do przejawów życia w nim samym. Miłości, której wyrazem jest zwykłe zwracanie uwagi. Miłość bez zwracania uwagi jest pusta albo tylko deklaratywna. Miłość więc z konieczności jest medytacją.

Oto buddyjski mnich rusza w medytacji przez miasto, a razem z nim kamera. To wszystko. Ten rodzaj medytacji polega na tym, żeby zwracać uwagę na każde, nawet mikroskopijne drgnienie
ciała w czasie ruchu. Dzięki temu umysł odkleja się od myśli – sztucznych konceptów i oferuje uważność procesowi życia, czyli prawdzie. Z czasem proces życia objawia obserwującemu umysłowi mnicha potrójną uniwersalną prawdę o sobie samym: to, że w doświadczeniu nie ma nic stałego i to, że przywiązywanie się do dowolnych aspektów doświadczenia kończy się cierpieniem. Także to, że życie to bezosobowy proces, w którym nie ma żadnego centrum. Są tylko warunkujące się nawzajem peryferia. […]  

Niewiele wiemy o umyśle mnicha z filmu. Operator nie daje zbliżeń jego twarzy. Jego ruchy pokazują, że raczej nie spina się, wykonując swoje medytacyjne ćwiczenie. Więcej dowiadujemy się o przypadkowych ludziach, których mija. Zatrzymują się na chwilę, patrzą na niego. Wymieniają uwagę lub dwie ze znajomymi. Są zakłopotani. Odchodzą. Tylko dziecko poświęca mnichowi kilka minut. W nim jest jeszcze ciekawość, której dorośli skutecznie się pozbyli, przebierając szybko nogami by nadążyć z dostarczaniem gratyfikacji swojemu ego. Inne, mniejsze, niesione na barana dziecko nie zwraca na mnicha w ogóle uwagi. Ono jeszcze nie widzi w nim nic dziwnego. Nie zna konwencji, według której po mieście chodzi się raczej szybko i w jakimś celu.

Ten film to także opowieść o tym, że można kogoś porwać za sobą nie wypowiadając ani jednego słowa. Ale „Wędrówka na Zachód” nie jest moralitetem, ani wezwaniem do tego, żebyśmy zwolnili zanim odwiezie nas karetka do szpitala lub kostnicy. To prosty film o życiu, którego najmniejszy aspekt, zawiera w sobie nieskończone możliwości. Thriller jest w nas. Komedia jest w nas. Opowieść o miłości jest w nas. Gdyby ich w nas wcześniej nie było, żaden film nigdy by ich nie wydobył. – Marcin Fabjański, www.selfoff.com

 

Poczynając od 10 kwietnia w warszawskim Kinie Muranów pokazom filmu towarzyszyć będą zajęcia inspirowane tematyką filmu, od relaksacji, poprzez zajęcia z mindfulness, po jogę śmiechu. Każdy widz, szukający na wiosnę wyciszenia i relaksu, znajdzie coś dla siebie.

Bilety na każdą z projekcji wraz z zajęciami w cenie 20 zł.
Czas trwania filmu: 56 min. Czas trwania zajęć: max 30 min.

 

LISTA POKAZÓW: 

10 kwietnia, piątek, godz. 19:00 
Zajęcia poprowadzą Michał Moniewski oraz Maga Alicja Korbel z Polskiego Towarzystwa Mindfulness

14 kwietnia, wtorek, godz. 19:00 
Zajęcia poprowadzi Piotr Bielski – Jogin Śmiechu

21 kwietnia, wtorek, godz.18:30 
Zajęcia poprowadzą instruktorzy z Satwa Joga

22 kwietnia, środa, godz. 18:30 
Zajęcia poprowadzi Piotr Bielski – Jogin Śmiechu

23 kwietnia, czwartek, godz. 20:30 
Zajęcia poprowadzi Basia Poniatowska, instruktorka jogi i relaksacji

24 kwietnia, piątek, godz. 18:30 
Zajęcia Mindfulness poprowadzi Sylwia Starczewska z firmy Zmiennicy

25 kwietnia, sobota, godz. 18:30 
Zajęcia poprowadzą instruktorzy z Polskiego Towarzystwa Mindfulness

26 kwietnia, niedziela, godz. 18:30 
Zajęcia poprowadzą instruktorzy z Satwa Joga 

 

Wędrówka na Zachód
Tytuł oryginalny: Xi you
Tytuł angielski/międzynarodowy: Journey to the West
Reżyser: Tsai Ming Liang
Występują: Lee Kang-sheng, Denis Lavant
Kraj produkcji: Francja, Tajwan
Rok produkcji: 2014
Data premiery: 24 kwietnia 2015
Gatunek: dramat
Czas trwania: 56 min.

DYSTRYBUCJA W POLSCE Gutek Film Sp. z o.o

 

Źrodło – mat.pras.