Kwiaty czarnego bzu można zjeść smażąc je w cieście naleśnikowym, jednak to nie jedyna możliwość ich wykorzystania – możecie zrobić z nich pyszny i dobroczynny dla naszego organizmu syrop. Sprawdźmy, jak się za to zabrać i co proponuje Ewa z Zielonego Zagonka.

Bez czarny obecny jest w polskiej medycynie ludowej od wieków, dodatkowo jest jedną z najstarszych roślin medycznych. W wielu kulturach traktowany jako „święty” dziś zapomniany, jak wszystko zresztą. Dawniej na wsiach, ludzie przechodząc koło drzewa czarnego bzu ściągali kapelusze z głowy i się kłaniali. Sadzony był przy kapliczkach, przy domach, kościołach… – wszędzie, ponieważ zabobonnie wierzono w jego „magiczne” moce.

Nie wierzę w magiczne moce… chociaż zawsze trzeba szukać prawdy pośrodku…
 
Kwiaty i owoce bzu czarnego mają działanie przeciwgorączkowe i napotne oraz łagodzą częste zapalenia dróg oddechowych. Napar z kwiatów używa się przy katarze do inhalacji. Dodatkowo jest pomocny przy zwalczaniu anginy oraz zapaleniu jamy ustnej i gardła, a także do okładów w zapaleniu, brzegów powiek i spojówek.
KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Jeśli chcemy wysuszyć kwiaty na zimę: Kwiaty suszy się w cienkich warstwach (najlepiej zawieszając całe kwiatostany na sznurkach) w ciemnych miejscach, gdyż bez czarny łatwo ulega zaparzeniu i ciemnieje.

Jak zrobić syrop z bzu czarnego?

Kwiaty zbiera się w suchą pogodę w kwietniu lub maju, kiedy nie są jeszcze całkowicie rozwinięte.
 
Składniki:
  • 1 kg cukru
  • 4 cytryny
  • 20g kwasku cytrynowego (opcjonalnie)
  • 20-40 baldachów bzu czarnego
  • 1 l wody
 

 

Syrop z czarnego bzu - przepis

 

Wykonanie:
  1. Rozłóż kwiaty bzu na papierze (najlepiej na zewnątrz, aby pozbyć się robaczków).
  2. Sparzamy cytrynę i kroimy w paski, wkładamy do słoja wraz z bzem.
  3. Wodę zagotowujemy wraz z cukrem i kwaskiem cytrynowym (jeśli go używamy).
  4. W międzyczasie oddzielamy kwiaty od gałązek, najlepiej nad garnczkiem z gotującą się wodą lub słojem, w którym mają się potem znajdować, aby nie stracić cennego pyłku kwiatowego. 
  5. Wszystko zalewamy syropem i odstawiamy na 3 dni.
  6. Po tym czasie, odcedzamy i przelewamy sok do butelek, słoików. Pasteryzujemy przez 15minut. Po otwarciu przechowujemy w lodówce.
WYPRÓBUJ TEŻ:
kwiat czarnego bzuKwiaty czarnego bzu w cieście naleśnikowym
Nikola Libert

Smacznego!

 
 
* Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia, powinien skonsultować się (w zależności od potrzeb) z lekarzem lub farmaceutą.