Kto z nas nie chciałby mieć w swoim otoczeniu osób, które mógłby określać mianem bratnich dusz, ludzi, z którymi można „konie kraść”, którzy zrozumieją bez słów i zawsze będą wspierać, gdy przyjdzie gorszy czas? Prawdziwego przyjaciela każdy chce mieć… jednak, czy sami zastanawiamy się, jak nim być dla innych?

Relacja z drugim człowiekiem, na którego można liczyć w każdej sytuacji – to coś cennego i wyjątkowego. Niestety nie jest czymś prostym, na kogoś takiego trafić. Tym bardziej, gdy już nam się to przydarzy – pielęgnujmy takie relacje, dbajmy o nie, by za chwilę się nie okazało, że straciliśmy kogoś, kto potrafił być promykiem słońca w każdą pochmurną pogodę naszego życia.

Czego nie robi prawdziwy przyjaciel?

Nasze życie przypomina czasem kołowrotek w którym biegniemy, otoczeni chaosem myśli, planów, zobowiązań, zmartwień… w tym chaosie bywa łatwo się pogubić i potraktować przyjaźń – świadomie bądź nie – w sposób/sposoby, jakie doprowadzą do jej zniszczenia. Oto 10 zachowań, jakich powinniśmy unikać, ale i też zwracać uwagę, czy ktoś, kogo uważamy za przyjaciela ich przypadkiem nie praktykuje. Jeśli tak – prześlij mu ten artykuł:) 

1) Nie wykorzystuj.
Przyjaciel nie jest m.in. pełnoetatową nianią do dzieci (czy opiekunem czworonoga) – co innego prosić, co jakiś czas o pomoc, zostanie z nimi – co innego zaś uważać, że jego obowiązkiem jest wyręczać Cię w opiece nad potomstwem. Nawet jeśli przyjaciel zadeklaruje, że zaopiekuje się dziećmi u siebie, bo Tobie coś wypadło…. nie podrzucaj mu ich kilka razy w tygodniu, bo przecież „Moje dzieciaki, tak Cię lubią”;)

2) Nie pożyczaj na wiecznie nieoddanie.
Przyjaciel to nie skarbonka bez dna, z której można czerpać, gdy tylko pojawia się taka potrzeba. Jeśli prosisz o pożyczkę – pamiętaj, by zwrócić pieniądze w umówionym terminie lub uprzedzić, jeśli on się przesunie. Pamiętaj, że Twój przyjaciel również ma różne zobowiązania finansowe. Nie złość się jeśli odmówi Ci pożyczki… Nie rób mu wymówek, bo być może byłoby to dla niego zbyt duże obciążenie.  

KURSY ONLINE:
mindulfnessStrefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!

3) Nie składaj czczych obietnic – bądź słowny.
Obietnice bywa łatwo składać, szczególnie, gdy się ich nie przemyśli. 2 razy się zastanów zanim coś obiecasz/zadeklarujesz, by nie powstała wyrwa w waszej relacji brzmiąca "Na jego słowie nie można polegać". Przeczytaj również Asertywność – co i jak obiecujesz?

4) Nie flirtuj/nie podrywaj.
Okażmy szacunek wobec relacji/związku, w którym jest nasz przyjaciel… i nie zasiewajmy w nim ziarenek zazdrości, nawet w ramach źle pojętej definicji niewinnej zabawy.

5) Nie „podpuszczaj”.
Niektórzy dla rozrywki, żartem insynuują – np. „Twój partner to ma taką ładną sekretarkę…. Twoja żona to zupełnie o Ciebie nie dba, w pracy tylko siedzi. Ten jej kolega to całkiem przystojny”. Może to wyrządzić ogromem szkody i podkopać wzajemne zaufanie w związku, nawet jeśli nie ma ku temu żadnego racjonalnego powodu. Nie niszcz cudzego szczęścia dla zabawy…

6) Nie obgaduj za plecami i nie okłamuj.
Na tym nie można budować prawdziwej przyjaźni…

7) Nie wypominaj.
„Ja dla Ciebie tyle zrobiłem… a Ty…”. W przyjaźni – tej prawdziwej nie ma miejsca na tego typu manipulacje… Inaczej nie jest to przyjaźń, a rodzaj sterowania kimś dla osiągniecia własnych korzyści.

 

Kobiety powinny się przyjaźnić

 

8) Nie wymawiaj się ciągle brakiem czasu.
Mało kto dziś narzeka na nadmiar czasu. Jeśli jednak się chce, dla przyjaciela zawsze znajdzie się choćby chwilę w biegu na kawę czy wieczorne "pogaduchy", nawet przez telefon czy Skype. Tłumaczenie się ciągle brakiem czasu to komunikat: „Mam ważniejsza rzeczy od Ciebie. Wszystko jest ważniejsza od Ciebie…”.

9) Nie zdradzaj tajemnic powierzonych Ci przez przyjaciela.
Sam przecież też nie chciałbyś, aby ktoś rozpowiadał Twoje sekrety… 

10) Nie zapominaj o datach i ważnych wydarzeniach.
Każdy z nas ma jakieś istotne dla siebie daty, święta… Telefon, życzliwy sms, spotkanie czy nawet pocztówka z życzeniami na pewno ucieszą przyjaciela i pozwolą umocnić relację. Czasem warto świętować nawet nietypowe „święta” – to dobry pretekst, by wysłać zabawną widomość, zdjęcie i poprawić komuś nastrój…

Prawdziwa przyjaźń – hartowana w ogniu prób

Nie ma prawdziwej przyjaźni bez „potknięć” – bo nikt z nas ludzi nie jest idealny. Może się zdarzyć, że Ty, czy Twój przyjaciel „zawali na całej linii” lub w mniej ważnej kwestii… Wtedy najważniejsza jest szczerość, bez udawania, że przecież nic się nie stało; umiejętność przyznania się do popełnienia błędu i przeproszenia. Tylko takie zachowanie daje szansę na uratowanie przyjaźni…

 

PS Co warto jeszcze dodać do tej listy? Wpisz w komentarzu:)