W dzisiejszych "postredukcyjnych" czasach kilku ludzi często wykonuje pracę wielu. Zapewne należysz do tych, którzy chcą się rozwijać, równocześnie wywiązując się ze zobowiązań. Chcesz także mieć czas dla rodziny i przyjaciół. I nagle życie zaczyna wyglądać jak jeden wielki organizer, który niedługo cię w sobie zatrzaśnie.

Stres, szczególnie ten związany z pracą, ma ogromny wpływ na nasze życie. Powoduje rekordowo wysoki poziom lęku i depresji, zmuszając tysiące ludzi do zażywania leków lub nie do końca sprawdzonych, przypadkowych środków. Ataki serca i zawały są ściśle związane z życiem w ciągłym stresie. Przeciętny pracujący Europejczyk jest w złym nastroju przez 110 dni w roku! Potrzebujemy urlopu, ale nie możemy sobie na niego pozwolić.

Tymczasem okazuje się, że 34 procent pracowników dzwoni do biura w trakcie urlopu, a 6 na 10 byłoby gotowych jest zmienić plany urlopowe, gdyby byli potrzebni w pracy.

Chciałbyś pozbyć się stresu? Cóż, to niemożliwe. Nie próbuj go całkiem wyeliminować. Stres jest niezbędny dla naszego zdrowia, naszych osiągnięć i rozwoju. Nie należy próbować zupełnie się go pozbyć. Trzeba jednak umieć dobrze nim zarządzać.

Jak się rozluźnić?

Nie pozwól, by stres cię pożerał. Przekonaj się, że wcale nie jest trudno małymi krokami osiągnąć wielką ulgę. By zacząć, nie musisz brać urlopu ani dokonywać rewolucyjnych zmian. Spróbuj wcielić w życie tych 20 prostych zasad, by skutecznie obniżyć poziom stresu i żyć spokojniej.

 

1. Nie obwiniaj wszystkich za swoje nerwy
Weź odpowiedzialność za własny stres i przejmij kontrolę nad swoim życiem. Brak kontroli to chyba najbardziej stresująca rzecz, jaka może się przydarzyć.

KURSY ONLINE:
8 razy Odporność dla Firm8 razy O
Program stworzony do walki ze stresem
Sprawdź!

2. Idź na spacer
Nie biegaj, nie badaj pulsu, nie spiesz się, nie myśl o pracy. Po prostu przejdź się i skup się na tym, czego doświadczasz.

3. Unikaj robienia kilku rzeczy na raz
Wiesz, odbierania telefonu kiedy tylko wrócisz do domu, podczas przygotowywania kolacji i odpowiadania na maile w trakcie posiłku. Zrezygnuj z niektórych czynności i naucz się robić tylko jedną rzecz na raz. Jeśli chcesz sobie żonglować – naucz się prawdziwego żonglowania i potraktuj to jak hobby. Przeczytaj również Wielozadaniowość (multitasking) – nie wszystko złoto, co się świeci

4. Zrób "tańczącego derwisza"
Stań pośrodku pokoju i obracaj się. To szybkie ćwiczenie może wywołać zawroty głowy, będziesz też ciężej oddychać, a to szybko dotleni mózg i zmniejszy twój stres.

5. Stań na jednej nodze
Spróbuj utrzymać równowagę na jednej nodze przez co najmniej minutę. Przerywa to trwające od długiego czasu procesy myślowe i zmniejsza poziom napięcia.

6. Ogranicz używki
Stopniowo ogranicz spożycie kawy, herbaty i napojów energetycznych. Nie musisz zupełnie z nich rezygnować, ale ogranicz spożycie do co najwyżej dwóch porcji pitych przed południem. Twoje ciało ci za to podziękuje i zaczniesz znacznie lepiej spać.

7. Zatrzymaj spiralę konsumpcji
Znajdź godzinę. Zrób sobie kubek herbaty (bez kofeiny!), przejdź się po domu i zrób listę najważniejszych zakupów, których dokonałeś w ostatnim roku. Potraktuj ubrania jako jedną rzecz. Zapytaj: czy naprawdę tego potrzebuję? Ile to kosztowało? Czy naprawdę sprawiło, że moje życie stało się lepsze? Czy staję się niewolnikiem przedmiotów?

8. Przeprowadź odkrywczy eksperyment
Nawet jeśli już odkładasz pieniądze, sprawdź, czy możesz żyć troszkę taniej. Zapytaj: czy było tak trudno? Jeśli możesz ograniczyć wydatki, dodatkowe pieniądze pomogą ci: a) przejść z pełnego etatu na samozatrudnienie, b) zwiększyć możliwości rozwoju kariery czy edukacji lub c) wyjechać na wspaniałe wakacje.

Oddychanie9. Zatrzymaj się i weź oddech głębszy niż zwykle
Naprawdę głębszy. Poczuj, jak powietrze przemieszcza się i dociera aż do dna płuc. Zrób to powoli kilka razy. To działa jak przycisk zwalniający tempo działania całego organizmu.

10. Opracuj "system błyskawicznego sprzątania"
Chodzi o to, by zacząć podnosić, zanim trzeba będzie zeskrobywać. Wstaw też do szafy w sypialni duży plastikowy pojemnik, by mieć dodatkowe miejsce na rzeczy, żebyś mógł, jeśli nie masz czasu na prawdziwe sprzątanie, przejść się po mieszkaniu w pięć minut i wrzucić brudne rzeczy do odpowiednich pojemników.

11. Nie martw się
Jeśli często się martwisz, umieść na stoliku nocnym puste pudełko i nazwij je "pudełkiem zmartwień". Kiedy kładziesz się spać, otwórz pudełko, włóż do niego wszystkie zmartwienia i szczelnie zamknij (nie możesz niczego wyjąć). Myślisz, że to niemądre? Będziesz zaskoczony, jak skutecznie proste czynności porządkują procesy psychiczne. Przeczytaj również Zmartwienie – czym i jak się zamartwiasz?

12. Złap dystans
Przypomnij sobie, że "za sto lat to i tak będzie bez znaczenia". I niech cię to nie załamuje, tylko wyzwoli. Nie wszystko zależy od ciebie. Może nie musisz robić wszystkiego, co masz na liście. Zrezygnuj z członkostwa w zarządzie. Pozwól, by inny supersprzedawca dostał awans. Napraw biurko w przyszłym tygodniu.

13. Szukaj rozrywki bliżej domu
Mnóstwo czasu spędzamy przemieszczając się z miejsca na miejsce, by się rozerwać. Ogranicz dojazdy – poznaj dobrze najbliższe otoczenie.

14. Przeformułuj cele
Ludzie, którzy stawiają sobie nierealistyczne cele, często się stresują, bo wszystkie rzeczy, które chcieliby zrobić, zamieniają się dla nich w nadciągające porażki. Stawianie sobie możliwych do osiągnięcia celów pozwala na ograniczenie stresu.

15. Znajdź czas na relaks i czas dla zdrowia
I chodzi tu nie o zwykły dzień wolnego albo urlop. Zamiast tego rób małe, krótkie przerwy w męczące dni.

16. Kup egzotyczną roślinę i naucz się ją pielęgnować
Nauczy cię to cierpliwości, da powód do dumy i pozwoli docenić proste piękno.

17. Wypracuj wygodne nawyki
Umieść wieszak na klucze blisko drzwi wejściowych i zawsze je na nim wieszaj. Podobnie postępuj z płaszczem, butami i innymi rzeczami, których szukasz w ostatniej chwili. Wyrobienie w sobie nawyku zajmie kilka dni, a da ci w przyszłości znacznie lepsze zdrowie.

18. Weź trochę urlopu przed świętami
Dobrze jest mieć dzień wolny przed Wielkanocą, kilka dni – przed świętami Bożego Narodzenia czy innymi świętami i wyjazdami. Kiedy podróżujesz, spędzasz czas z rodziną albo realizujesz ostatnie zadania, dodatkowe wolne dni pomogą ci przygotować się i pełniej cieszyć się wakacjami.

19. Wykorzystaj odruchy
Napnij wszystkie mięśnie ciała naraz, przytrzymaj i rozluźnij. Twoje ciało odruchowo odpowiada na napięcie sygnałem do relaksu.

20. Wykorzystaj jedzenie, by mózg mógł ci pomóc
W okresach wzmożonego stresu jedz lżejsze i bogatsze w białko pokarmy, jak chude mięso i ryby. To wspomaga neuroprzekaźniki pozwalające się odprężyć, zmniejszając poziom stresu.

 

Autor: Bartek Kulesza
Facet po 40