Równo przycięty, idealny trawnik – marzenie? Nie każdego. Zamiast niego możecie sobie posiać łąkę. Piękną, niebanalną, różnorodną, pełną kwiatów i ziół. 

Przepis na łąkę możemy znaleźć u niewątpliwie specjalisty w tej dziedzinie – Łukasza Łuczaja. Nie tylko doradza on, jakie rośliny (nasiona) łączyć ze sobą, ale również sam takie mieszanki tworzy. Jego wiedza i rady pozwalają przeistoczyć idealny trawnik w naturalną przestrzeń, która pozwala zanurzyć się w piękno dzikiej przyrody.

W mieszance Polska Łąka Kwietna znajdziecie:

Wyka ptasia Vicia cracca, Złocień zwyczajny Leucanthemum vulgare
Komonica zwyczajna Lotus corniculatus, Firletka poszarpana Lychnis flos-cuculi
Jaskier ostry Ranunculus acris, Świerzbnica polna Knautia arvensis
Brodawnik zwyczajny Leontodon hispidus, Kozibród łąkowy Tragopogon pratensis
Krwawnik pospolity Achillea millefolium, Chaber łąkowy Centaurea jacea
Chaber austriacki Centaurea phrygia, Krwiściąg lekarski Sanguisorba officinalis 
Bukwica pospolita Stachys officinalis, Marchew dzika Daucus carota
Wyka wąskolistna Vicia angustifolia (śladowo)

"Większość nasion do tych mieszanek została zebrane ręcznie z dzikich łąk i pól Podkarpacia i Kielecczyzny podkreśla pan Łukasz na swojej stronie. Nie zbieram nasion gatunków chronionych, ani nasion jakichkolwiek gatunków bardzo rzadkich, czy narażonych na wyniszczenie. Dużą część nasion zbieram z własnego terenu, na którym prowadzę czynną ochronę zbiorowisk nieleśnych (coroczne wykaszanie łąk i zaorywanie pól z samymi chwastami, takimi jak bławatek, czy kąkol)".

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Łąka krok po kroku

Wymyślona przez pana Łukasza mieszanka nasion służy do zakładania łąki wieloletniej koszonej raz lub dwa razy do roku. Jest to łatwa w utrzymaniu kolorowa alternatywa dla trawnika – idealna również, jako wypełnienie dalszych części ogrodu (których nie mamy czasu kosić zbyt często).

 

A oto kilka rad, jak od teorii przejść do praktyki:

  • Pod łąkę wybieramy teren o glebie świeżej, nie za suchej lub w miejscu, gdzie możliwe jest podlewanie w okresach suszy.
  • Łąkę najłatwiej założyć jest na terenie pozbawionym roślinności i odchwaszczonym. Teren należy zaorać i zbronować lub przygotować ręcznie przekopując łopatą i motyką.
  • Z reguły nie stosujemy nawożenia.
  • Gatunki łąkowe mają różnorodne wymagania co do kiełkowania – kiełkowanie łąki jest nierównomierne, a czas wysiewu mało ważny, o ile zapewnimy wysoką wilgotność gleby w pierwszych miesiącach. Stosuje się różne terminy siewu np. wczesna wiosna (marzec-maj), późna jesień po pierwszych silnych przymrozkach (listopad) – rośliny wykiełkują wiosną, a także okres letni, jeśli zapewnimy podlewanie.
  • Do wysiewu najlepiej zmieszać nasiona z trocinami lub piaskiem (jedno wiaderko na kilkadziesiąt gramów nasion), aby zapewnić równomierność obsiewu. Zalecana gęstość siewu wynosi 1,5-2 g mieszanki na 1 m kw. lub 0,5-1 g mieszanki zmieszane z 2 g mieszanki traw łąkowych, najlepiej kostrzewy czerwonej. Wysiane nasiona nie powinny być przykryte glebą (niektóre wymagają do kiełkowania światła), wystarczy jeśli glebę lekko ubijemy nogami lub mechanicznie, aby nasiona miały kontakt z wilgotną glebą.
  • Aby zapobiec inwazji roślinności leśnej i zaroślowej łąka musi być koszona. Tradycyjnie użytkowane łąki kośne zwykle koszone są dwa razy do roku, czasem trzy razy lub raz w roku lub tylko raz na dwa lata. Dla zapewnienia obfitego kwitnienia jak największej ilości gatunków najlepsze efekty daje koszenie raz w roku na początku lata (czerwiec – lipiec). Częstsze koszenie ułatwia chodzenie po łące, ale ogranicza ilość gatunków kwitnących latem.
  • Bardzo ważne jest, aby zostawić skoszoną trawę na łące, żeby mogły wyschnąć i wysypać się nasiona zawiązane przez rośliny. Po kilku dniach siano usuwamy lub palimy na miejscu.
  • Większość gatunków łąkowych jest wieloletnia.
  • Niektóre z gatunków kwitną już w pierwszym roku, inne po 2-3 latach. W pierwszym roku zakwitną niektóre gatunki, większość gatunków zakwitnie w drugim roku w pierwszym jedynie przygotowując się do kwitnienia i produkując rozety liści.

Na stronie www.luczaj.com – możecie znaleźć jeszcze inne pomysły na zagospodarowanie ogrodów, ogródków i innych przestrzeni, oraz kupić różne mieszanki. Warto przekonać się, że nasze rodzime rośliny łąkowe są naprawdę piękne i efektowne.

PS Z redakcyjnego doświadczenia – kupowanie gotowych mieszanek łąk kwietnych w supermarketach bywa bardzo nieopłacalne. Cena może wydaje się ekonomiczna – jednak efekt marny. Wchodząca w ich skład – zwykle zbyt duża ilość nasion traw – doprowadza do tego, że ostatecznie trawa zagłusza kwiaty. 

Spacerem przez łąkę

 

 

 

Opracowano na podstawie: www.luczaj.com