Przyjaźń dzieci

Nawiązywanie przyjaźni wydaje się być proste, ale jeśli przyjrzysz się, jak dzieci zdobywają nowych kolegów, przekonasz się, że często jest to bardzo trudny proces.

Według Cameron Barr, dyplomowanego psychologa z Able Child Resources Services w Calgary, każdy rodzic powinien przekazać swoim dzieciom trzy podstawowe umiejętności: współpracy (zdolności do pracy z innymi), uprzejmości i empatii (zdolności do rozumienia uczuć innych ludzi) oraz komunikacji (zdolności do jasnego wyrażania samego siebie). „Nauka każdej z tych umiejętności powinna odbywać się w zwykłym otoczeniu dziecka, poprzez obserwowanie odpowiednich wzorców”.

 


 
↑ Internetowe warsztaty dla mam dostępne już w Polsce! ↑

 

Jako rodzic możesz zastosować kilka subtelnych metod, które pomogą twojemu dziecku pozyskać nowych przyjaciół:

 • Otwórz swój dom na jego znajomych i zachęć je, żeby dołączyło do grupy rówieśników, którzy mają podobne zainteresowania.
 • Postaraj się, aby twoje dziecko miało trochę wolnego czasu w ciągu tygodnia i pozwól mu wykorzystać go na rozwijanie przyjaźni.
 • Pozwól mu na rozmowy telefoniczne (w rozsądnych ilościach).
 • Jeśli dziecko zaangażuje się w działalność jakiejś zorganizowanej grupy, nie będzie czuło potrzeby, aby przyjaźnić się z osobami, których zainteresowania mogą budzić twój niepokój. Dlatego dbaj o to, żeby twoje dziecko przebywało z ludźmi, którzy mają na nie pozytywny wpływ – sportowcami, harcerzami, pasjonatami.

Nikt mnie nie lubi

Nawet, jeśli zrobisz wszystko, co w twojej mocy, któregoś dnia możesz usłyszeć od swojego dziecka: „Nikt mnie nie lubi”. Oto kilka praktycznych wskazówek, co zrobić w takiej sytuacji:

 • Słuchaj uważnie, co mówi twoje dziecko. Poznaj jego uczucia, nie oceniając jego działań. Jeśli często powtarza, że w szkole nikt go nie lubi, zadzwoń do wychowawcy i spotkaj się z nim osobiście, żeby omówić sytuację i dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny negatywnego stosunku innych dzieci do twojego syna czy córki.
 • Wysłuchaj nauczyciela, nie broniąc dziecka – chcesz wspólnie z nim jak najszybciej rozwiązać problem. Bądź przygotowany na to, że usłyszysz rzeczy, które nie będą dla ciebie miłe.
 • Omów z dzieckiem sytuacje, które mu się przydarzyły i pokaż, co powinno było zrobić inaczej. Doradź, jak może się zachować następnym razem.
 • Zapisz dziecko na dodatkowe zajęcia, na których będzie mogło realizować swoje pasje w niewielkiej grupie rówieśników. Nowe środowisko może sprawić, że dziecko się łatwiej otworzy i szybko nawiąże nowe znajomości.
 • Spraw, aby twój dom był miejscem, do którego twoje dzieci chcą wracać.
 • Nawiązanie przyjaźni wymaga czasu i wysiłku, dlatego rozmawiaj ze swoim dzieckiem o waszej relacji, podkreślając, że jest ona oparta na wzajemnym dawaniu i braniu.
 • Nie możesz sprawić, że twoje dziecko przestanie cierpieć, ale na pewno poczuje się lepiej, jeśli usłyszy od ciebie, że jest fantastycznym dzieciakiem i że bardzo je kochasz.
 • Codziennie mów dziecku „Kocham cię” i uświadamiaj mu jego zalety.

 

Autor: Juliusz Strykowski

Facet po 40