Jeśli chcesz być najlepszym słuchaczem dla dziecka, to przede wszystkim bądź nim zainteresowany. Tylko wówczas twoja pociecha będzie się liczyła także z twoim zdaniem. Warto też pamiętać, że umiejętności komunikacyjne dziecka w dużym stopniu zależą od wzorców, z jakimi się ono styka.

Dlaczego rola rodziców jest tak istotna podczas budowania umiejętności komunikacyjnych dziecka? Po pierwsze wynika to z faktu, że spędzają z nim znacznie więcej czasu, niż z jacykolwiek inni dorośli (przynajmniej tak powinno być!). Po drugie, dzieci są również emocjonalnie związane z rodzicami, a rodzina "związuje" swoich członków na całe życie. Po trzecie wreszcie, rodzice w dużej mierze mają duży wpływ na kształtowanie się kontaktu dziecka z otoczeniem i otoczenia z dzieckiem.

Dobra komunikacja – dobre relacje

Oto kilka rad, które pomogą ci poprawić komunikację z twoim dzieckiem:

1.Unikaj pytań, które do niczego nie prowadzą
Zadawaj dziecku pytania, które prowadzą do dalszej rozmowy, a nie – ucinają ją. Pytania wymagające odpowiedzi „tak” lub „nie”, prowadzą rozmowę w ślepą uliczkę. Zachęć raczej dziecko, żeby coś opisało, wytłumaczyło lub wyraziło swoją opinię – pozwoli to kontynuować rozmowę.

2. Podtrzymuj rozmowę
Spróbuj podchwycić coś z wypowiedzi dziecka. Odpowiadaj zadając pytania, powtarzając to, co powiedziało dziecko. Kiedy używasz języka dziecka, wzmacniasz jego wiarę we własne konwersacyjne zdolności i pokazujesz mu, że uważnie go słuchasz.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

3. Dziel się tym, o czym myślisz
Opowiedz dziecku o czymś, nad czym się zastanawiasz. Jeśli myślisz o tym, jak przemeblować pokój, zaangażuj je, zadając pytania: „Nie jestem pewien, gdzie przenieść tę półkę. Masz jakiś pomysł?”

4. Obserwuj

Przyjrzyj się temu, jak dziecko sygnalizuje, że czas zakończyć rozmowę. Jeśli patrzy w przestrzeń, odpowiada bezmyślnie lub ciągle prosi, żebyś powtórzył co mówiłeś, prawdopodobnie warto odłożyć tę wymianę zdań na lepszy dla was moment.

5. Wczuwaj się
Jedną z najważniejszych cech dobrego słuchacza jest zdolność do postawienia się na miejscu drugiej osoby i wczucia się w jej sytuację poprzez próbę zrozumienia jej myśli i odczuć. Jako rodzic spróbuj upewnić się, czy dobrze rozumiesz uczucia dziecka, mówiąc o nich. Możesz powiedzieć na przykład: „Wygląda na to, że jesteś wściekły na swoją nauczycielkę matematyki”. Powtarzanie lub parafrazowanie wypowiedzi dziecka może być pomocne szczególnie, kiedy doświadcza ono silnych emocji, z których nie zdaje sobie do końca sprawy.

6. Pomóż wyjaśnić i połączyć doświadczenia
Podczas słuchania spróbuj wyjaśniać uczucia dziecka, mówiąc o nich własnymi słowami. Twój większy zasób słów może pomóc dziecku wyrażać się jasno i zrozumiale, a także lepiej rozumieć znaczenie słów i myśli.

 

Najważniejsze, byś zawsze znalazł czas na rozmowę z dzieckiem. To nie są długie, monotonne rozmowy. Kilka minut uważnego słuchania, dobrze postawione pytania, mogą sprawić, że będziesz miał z nim znakomity kontakt.

 

Autor: Bartek Kulesza

Facet po 40