Dzwoni budzik, a ty nieprzytomny włączasz drzemkę. A przecież wczoraj obiecałeś sobie, że dzisiaj zrobisz tyle rzeczy! Że wstaniesz rano, wypijesz kawę i ruszysz do pracy ze świeżym umysłem i setką pomysłów do zrealizowania. Ale z nadejściem nowego dnia te pozytywne myśli dziwnie opadły, a jedyne co czujesz – to niemoc.

Takim sposobem nigdy nie uda ci się niczego osiągnąć. Musisz zmienić swoje nastawienie, nawyki i podejście do codziennych spraw. Pomóż sobie chcieć, a efekty pojawią się same. Istnieje kilka sposobów na poprawę codziennej wydajności, dzięki czemu efektywnie wykorzystasz każdy dzień w pracy, zyskasz dodatkową energię i motywację do dalszego działania.

PRZECZYTAJ TEŻ:
MotywacjaMotywacja – skąd ją wziąć i dlaczego warto?
Honorata Kifner

 

Oto kilka wskazówek, dzięki którym zwiększysz swoją efektywność:

 

1. Zaplanuj pracę

Może to być ogólna lista zadań do wykonania, ale możesz też rozpisać ją bardziej szczegółowo, np. godzinowo. Taka mała wewnętrzna presja utrzyma cię w gotowości i nie będziesz miał czasu na rozpraszanie się innymi rzeczami.

 

2. Ustal codzienną rutynę
Zdecyduj, o której wstajesz, o której zjesz lunch, kiedy jest czas na telewizję czy spotkanie z przyjaciółmi, o której pójdziesz spać. W ten sposób będziesz mógł kontrolować upływający czas, a także mieć świadomy wpływ na to, ile godzin poświęcasz na pracę, a ile na odpoczynek i życie prywatne.

 

ojcowie bądźcie obecni

 

3. Odpoczywaj

Twój plan dnia musi obejmować obowiązkowe przerwy. Może to być czas na kawę, kilkuminutowy spacer czy po prostu chwilowe zamknięcie oczu i odpuszczenie myśli. Ma to być cokolwiek, co oddali twój umysł od pracy, zabiegania, żmudnych zajęć.

 

4. Nie zaczynaj od poczty

Po porannej kawie umysł pracuje na wysokich obrotach – praca o tej właśnie porze jest najbardziej wydajna, nie marnuj więc energii na żmudne czytanie maili i odpowiadanie na nie, zostaw to na później, kiedy już zwolnisz obroty. 

 

5. Utrzymuj porządek w miejscu pracy

Nic tak nie przeszkadza w twórczym działaniu jak bałagan. Nie daj się rozpraszać małym rzeczom, niech wszystko wokół będzie uporządkowane, wtedy będziesz mógł bez przeszkód skupić się na tym, nad czym aktualnie pracujesz.

KURSY ONLINE:
mindulfnessStrefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!


 

6. Bądź asertywny

Nie zgadzaj się na wszystko, nie bądź na każde zawołanie. Zawsze w otoczeniu znajdzie się ktoś, kto nie daje rady z własnymi obowiązkami i ciągle prosi o pomoc. Musisz umieć odmawiać, bo masz przecież własne rzeczy do zrobienia. Jeśli będziesz rozpraszać się innymi zajęciami, efektywny powrót do swojej pracy może okazać się ciężki do zrealizowania. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wyłącz telefon i zanurz się w działaniu – skupienie przyniesie wyniki.

 

7. Nie dla multitaskingu

Wielozadaniowość przestała być zaletą. Kiedy robimy kilka, lub nawet kilkanaście rzeczy naraz, żadnej z nich nie robimy dobrze i stuprocentowo. Naukowcy ostrzegają, że poprzez wielozadaniowość zdecydowanie zmniejsza się wydajność mózgu, jeśli więc chcesz wykorzystać do maksimum swój potencjał, najlepiej przez dłuższy czas koncentrować się na jednej rzeczy.

 

8. Nie rób rzeczy półśrodkami

Poświęć całą swoją energię, aby wykonać zadanie dobrze za pierwszym razem. Być może spędzisz przy jednej czynności więcej czasu, ale pomyśl, ile czasu zaoszczędzisz, jeśli nie będziesz musiał już do tego wracać i naprawiać błędów?

 

9. Wykorzystaj czas dojazdu do pracy i z powrotem

Według badań firmy PageGroup, Polacy spędzają w drodze do pracy średnio 41 minut w jedną stronę. Oznacza to, że w ciągu roku same dojazdy zabierają nam około 300 godzin. Nie marnuj tego czasu! Słuchaj książek audio, ciekawych podcastów, warsztatów edukacyjnych. Potraktuj to jako czas doskonalenia osobistego i zawodowego, co na pewno zaowocuje lepszymi wynikami w pracy.

 

10. Utrzymuj ciało w dobrej kondycji fizycznej

Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię. Sprawdź, jakie ćwiczenia dla zdrowia możesz robić w domu (np. 10-20 minut rano, tyle samo po południu) – byle bez wymówek! Pomyśl też, czy nie warto zacząć uprawiać jakiejś dyscypliny sportu – może jazdę konną, sztuki walki, bieganie. Zdrowie fizyczne daje dodatkową energię do działania i zdecydowanie wpływa na zwiększenie efektywności w pracy.